| Reddfox a întrebat:

Din cate am inteles la un telefon cu un asistent UPC ei au fibra optica in localitatea mea Dar pana într-un punct. De acolo pana in casa a spus ca imi vor trage (sau ceva de genul) cu un cablu... Coaxial.

E o diferență mare dintre cablul coaxial si atunci cand iti aduce fibra optica direct în casa?

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

UPC pune "fibra" doar pe firma, nu la persoana fizica. Diferentele n-o sa fie "super mari" decat pe o distanta mare.

| Reddfox explică (pentru CM7YRE):

Si daca, sa zicem ca stau la o distanta mai mare gen 1-2km. Diferența de viteza va fi semnificativa? Eu vreau sa iau abonamentul cu 500mb/s

| CM7YRE a răspuns (pentru Reddfox):

Tu oricum nu ai cum sa prinzi "semnal maxim" peste tot. E-n functie de server, de ce pc ai, de placa de retea etc. Nu cred ca o sa iti traga ei "1-2 km" de cablu pana la tine, decat daca-l achiti anticipat, si probabil nici asa, trebuie sa puna switch-uri si alte chestii. https://techdifferences.com/......cable.html fa-ti calcule! Tu doar "estimezi", pui intrebari, nu si "faci asta".

| Reddfox explică (pentru CM7YRE):

Am rezolvaaat. Am mai sunat o data la ei si i-am intrebat pana unde au trasa fibra optica, si au spus ca pana la stalpul din fata casei. De acolo vor trage tot cu fibra optica pana in casa.

| CM7YRE a răspuns (pentru Reddfox):

Sa pui o poza aici cu "fibra optica de la stalp pana in casa", pe persoana fizica, nu pe firma, sa ma contrazic putin cu UPC!

| darrio2007 a răspuns:

Diferenta de ce anume?

| Ineys a răspuns:

Diferente nesemnificative la viteze mici de internet.

La Gigabit sau viteze mai mari se simte ceva ceva, datorita faptului limitarilor fizice a materialelor folosite in cele 2 cazuri.

Fibra optica > Coaxial.

| Reddfox explică (pentru Ineys):

Eu stau in zona rurala, si in acest moment am internet L de la Telekom, dar fiindcă unde stau eu nu exista fibra optica, descarc cu 1mb/s si upload 0.7 - 1.0 kb/s. De asta vreau sa stiu, daca distanta de la ei pana la mine e prea mare (sa zicem de 1-2 chiar 3 km)