| MihaiPavel21 a întrebat:

După ce am instalat Windows 7 pe laptop, ce drivere trebuie să instalez mai întâi, care este ordinea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

A. Intrii pe pagina de descarcare drivere a producatorului, alegi versiunea de windows care ti-ai instalat, descarci toate driverele (ultimele versiuni, mai putin cel de BIOS).

B. Incepi sa instalezi driverele in ordinea urmatoare:
1. driverele pentu placa de baza (care afecteaza viteza de lucru)
2. driverele video
3. driverele de sunet (audio)
4. restul driverelor laptopului, ramase neinstalate
5. dupa instalarea driverelor laptopului instalezi pe rand driverele exterioare: imprimanta, scaner, camere etc. Fiecare dispozitiv trebuie sa fie conectat inainte- si in timpul instalarii si se deconecteaza DOAR daca programul cere!
6. dupa instalarea tuturor driverelor se face o salvare a registrelor, adica a starii calculatorului. La acest punct se va putea reveni daca se intampla ceva probleme mai tarziu
7. se instaleaza programele dorite a fi folosite.

2 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Ordinea este următoarea : descarci programul : https://www.google.com/......https?/url instalezi fără cleaner și-l lași să scaneze. Întră la setări și bifează căsuța "whql", deoarece sunt drivere testate, sunt sigure. Instalezi tot ce apare în listă.

| NLS a răspuns:

Fa exact cum a zis Bula, și la fel cum a indicat el, nu instala update-ul de BIOS, decat in cazuri speciale când e nevoie (ceva nu functioneaza).

Driverul video e mult mai bine sa îl instalezi de pe pagina oficiala Nvidia, AMD, respectiv Intel.