| vlad1398 a întrebat:

Dupa ce caracteristici ar trebui sa aleg o placa de baza noua?

1 răspuns:
| virusake a răspuns:

Sunt multi factori:
-chipsetul (cat mai nou - in general mai stabil, consum mai mic)
-daca ai carcasa ATX, ia acelasi format de placa de baza pentru a nu te inghesui cu cablurile si placile
-daca planuiesti un crossfire sau sli, iti trebuie doua sloturi PCIe x16/x16 sau in cel mai rau caz x16/x8
-alimentarea pentru cpu sa fie pe 8 pini preferabil (suporta procesoare cu tdp de peste 100W)
-memoria sa fie DDR3 (e cea mai ieftina memorie si cea mai performanta)
-racire cat mai buna (radiatoare, heatpipe-uri si restul)
-placa de retea sa fie preferabil 10/100/1000
-placa de sunet cat mai noua (de la ALC888 la cele mai noi)