| Bacanu_Petrus_1987 a întrebat:

E posibil BenQ gl 2240, 1920x1080 full hd daca nu merge conectat cu o placa video gtx 1050 ti,prin convertor dp cu vga, sau cu cablu dvi sa nu fie compatibil cu placa avand 4 k

Răspuns Câştigător
| aADI a răspuns:

Ai scris ciudat întrebarea, greu de inteles dar: Dacă monitorul nu are rezoluție 4K degeaba are placa video. Ca sa vezi 4K atât placa video cât și monitorul trebuie sa aiba. Cât despre conectivitate nu conteaza ca e hdmi dvi vga ca exista adaptoare și nu afectează deloc. Bafta

4 răspunsuri:
| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru aADI):

Monitorul nu are 4 k,si ma incercat sa ma conectez prin convertor activ dp cu vga, sau am mai incercat cu cablu dvi d si tot la fel imi arata, tin sa mentionez ca prima data cand am facut conexiunea cu paca video monitorului am facut-o cu cablu dvi d s-a aprins ecranu imi arata icoanele mari, am instalat driverul video si cum s-a terminat de instalat a ramas negru, scrie la imceput imput dvi d si ramane ecranu negru, magandesc eu sa fie incopabilitata intre monitor si placa tiinant cont ca placa are 4k si monitorul nu?

| aADI a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Nu, ar trebui sa meargă și așa.Dar dacă legi monitorul la placa integrată merge? Icoanele ca se văd mari etc... alea e de la rezoluție se schimba după bunul tau plac. Dacă la integrată merge monitorul și la dedicată apare negru, ar trebui sa o dai jos și sa o pui înapoi și dacă nici așa nu merge trebuie contactat vânzătorul/firma și dusa la verificare. Sau dezinstaleaza driver-ul și dacă primește imagine trebuie sa vezi problema driver-ului ca e de la driver atunci și trebuie sa cauți pe net. Placa video nu rulează 4 doar dacă tu o setezi 4K... Nu se numește placa video 4K ci se numește "suporta 4K" ii făcută sa ruleze reZolutii si mai mici. Deci oricum interesantă treaba verifica alea și dacă nu e așa caută pe net placa video și problema ta poate gasesti asemanator. Dar cu cablu HDMI ai încercat? Ca ăla e cel mai bun sau monitorul tau e doar dvi d.

| aADI a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Acum am citit mai in detaliu și am văzut ca monitorul tau e VGA... vga e mult prea slab e cel mai vechi port... din 2010 nici nu se mai fabrica placi video cu port vga. Și dvi d e și ăla destul de vechi, încearcă cu HDMI ca asta 100% merge, sau un prieten ceva care are un monitor hdmi și sa testezi cu ăla. Eu zic ca aia eproblema

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru aADI):

Nu am unde proba pe un monitor mai nou, dar cu convertorul dp cu vga nu trebuia sa mearga, sa incerc sa cumpar covertor activ hdmi cu vga?