| SebastianFTW a întrebat:

Salut, mi-a ajuns astazi placa video ( gtx 1050 ), ceea ce vreau sa va spun este ca am monitorul negru. Placa video se aprinde ( merge ledul ), monitorul meu are port dvi-d si vga ( AOC M2870VQ ), placa video are port dvi-d si hdmi, cablul meu este vga, am cumparat astazi un convertor vga in dvi-d, am conectat dvi-d pentru placa video, degeaba ( ecran negru ). Am citit pe un site cum ca placile astea, de ultima generatie au nevoie de convertor activ sau cablu dvi-d. Ajutati-ma, va roooog, pot oferi mai multe detalii, ofer mega funa happy.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Nu stiu daca doar ai scris gresit insa adaptorul trebuie sa fie DVI-D la VGA (si nu invers cum ai scris tu) pentru ca adaptezi semnalul din iesirea DVI-D a placii video pentru intrarea VGA din monitor.

Mai departe, adaptorul arata/costa ca aici? http://conectica.ro/......lock-65658

La DVI-D D-ul din coada vine de la digital si de aceea e nevoie de convertor activ (care costa si face ca partea cu port VGA sa arate ca in poza).

Sau arata/costa ca aici? http://conectica.ro/......dvi-vga-bk

Acesta e un adaptor DVI-I la VGA - e analogic, costa mai putin si este si mai compact pentru ca nu are convertor activ.

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ai cumparat convertor sau adaptor? sa nu le incurci

| flixbuster a răspuns:

Cum ai rezolvat-o?

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Sursa trebuie puternica peste 600 wat s-ar putea sai trebuiasca alimentare separata la placa video uitate pe ia mai bine

| luciboss100 a răspuns:

Trebuie sa-i dai curent cu sursa