| Bacanu_Petrus_1987 a întrebat:

De curand am cumparat un gtx 1050 ti d5 4g,avand un monitor led mai vechi cu vga nu are hdmi, nu am putut sa l conectez imediat cu placa video, si a doua zi am fost si am cumparat un cablu cu dvi d cu 24+1 pini la ambele capete la m conectat s-a aprins monitorul am bagat cd cu driverul video,dupa ce sa instalat driverul a ramas negru ecranu la monitor dar becul la monitor este verde,azi am cumparat un convertor activ dp cu vga,la fel face arata pe ecran d sub cum scrie la vga si dupa ramane ecranu negru, dar ledu la monitor arata ca monitorul merge, astept sfaturile voastre multumesc

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Înainte de a instala driver-ul apărea imagine pe monitor?
Dacă nu înseamnă că placa video e defectă.
Dacă aveai imagine pe monitor înainte de a instala driverul atunci problema vine de la versiunea incorectă de driver pentru placa ta video.Pe net sunt ultimele versiuni de driver.Am pățit așa cu DVD-ul original de drivere, iar din cauza unei erori a wizard-ului, acesta mi-a instalat un driver incorect ce era incompatibil cu hardware-ul nou instalat pe calculator.
Ca remediu din păcate trebuie rescris sistemul de operare pe calculator. Dacă deții date pe calculator le poți recupera ușor, folosind un sistem de operare linux butat de pe un stick uSB, iar datele le poți salva pe un hard extern sau un stick USB.

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru DeyCj):

Arata imagine inainte sa bag driverul video,cum am bagat driverul de pe net a ramas negru, am reinstalat windowsu si tot asa face, scrie imput dvi si ramabe negru, si prin convertor activ dp cu vga tot asa face, am bagat la plasma mea tv prin hdmi scrie rezolutia la tv si tot negru ramane

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Becu ramane pe aprins la monitor supa ce scrie la pornire imput dvi ramane negru sa nu fie placa video, am scos-o din suport, am scos bateria, am facut update la bios, a stiu daca o trimit inapoi la eMAG, si sa nu am surpriza ca ma anunta oameni de acolo ca merge?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Nu trebuia sa afiseze si pe plasma tv ca doar la tv am hdmi?

| DeyCj a răspuns (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Asigură-te că ai o versiune de de driver compatibilă cu placa video, ca să eviți această neplăcere.De la driver pare a fi problema, că nu e compatibil cu hardware-ul instalat(placa video)

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru DeyCj):

Si acum ce pot face ca scrie doar imput,cand conectez ori cu convertorul dp cu vga,ori cu cablu dvi d, am schimbat windowsul, am resetat biosul, am facut uptade windowsului, sa nu mearga ca am monitorul mai vechi(BenQ gl 2240)

| bogdan324 a răspuns:

Ai ultimele drivere la placa de baza? ai incercat sa scoti si sa bagi iar bateria de la bios?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru bogdan324):

Am scos bateria la bios, dar ultimele update la bios nu cred ca le am(cum instalez update la bios tinand cont ca vede negru)o merge sa scot placa si sa ma conectez direct pe motherboard cu vga?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Am vazut pe Youtube si am facut update la bios, tot la fel face, daca pe monitor arata imput dvi d sau imput d sub pe vga inseamna ca placa video da semnal?

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Bacanu_Petrus_1987):

Am bagat-o si prin plasma tv a mea care are hdmi arata rezolutia tv ului si dupa tot negru vede, ce parere ai sa o trimit inapoi la garantie(nu am un monitor cu hdmi la cineva sa fac proba)

| Apollo007 a răspuns:

Sunt 2 variante: ori nu ai conectat bine unitatea cu monitorul sau componenta nou instalata(placa video) nu e vazuta de pc-ul tau. Cauta sa ii faci un update de bios la ultima versiune care este disponibila de la producatorul placii de baza. Eu inclin sa cred ca e ceva cu acel cablu. Ia de la un vecin/prieten un monitor cu hdmi si fa o proba. Bafta

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru Apollo007):

Am facut proba cu 2 cabluri, cu dvi d cu 24+1 pini, si cablu dp cu vga nou cumparat(cum se face update la bios?)

| Bacanu_Petrus_1987 explică:

Monitorul este un BenQ gl 2240 cu vga si dvi d 24+1pini