| CNfan a întrebat:

Este acest pc bun pentru gaming? Imi puteti spune cu cate fps-uri credeti ca ar merge jocurile? Gen cs:go, gta v, fortnite? Dau funda
https://m.emag.ro/......D27SZSBBM/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu are placa video dedicata, asa ca gta și fortnite NU vor merge deloc, sau în cel mai fericit caz, cu max 20-25 fps pe mediu.
Procesorul, ram ul și HDD sunt ok pentru acest buget, sursa bănuiesc ca e o petarda, ca 95% dintre cele integrate în sisteme pre-asamblate.
Iar placa de baza o urmează, cel mai probabil, având în vedere prețul total.

Nu poți face un pc de gaming care sa merite oboseala și banii, în acest buget. Nu pentru acele jocuri.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Cu placa video dedicata cred o sa-ti mearga jocurile si pe high, 40-60 fps.

| CNfan explică (pentru NLS):

Asta e bun, nu?
https://m.emag.ro/......DRHD5VBBM/

| bogdan324 a răspuns (pentru NLS):

Sa stii ca se poate, traim totusi in Romania si nu cred ca are pretentii sa joace acele jocuri pe detalii maxime,
Spre exemplu poate sa isi ia prebuild-ul asta
https://www.pcgarage.ro/......on-vega-8/
Va rula decent toate jocurile enumerate de el pe detalii si fps-uri decente.
Alternativ ar putea sa isi cumpere un pc sh destul de ok pentru jocuri in aceeasi bani.

| NLS a răspuns:

Da, chiar dacă procesorul e mai slab, atât ca generație cât și categorie (e doar i3 cu HT), se descurca mai bine în jocuri.
Pentru ca diferența între hd4600 și gtx 1060 chiar și de 3 GB... e mare.

| costinvlad a răspuns:

In niciun caz. Iti trebuie Ram DDR4 si placa video dedicata. Iti recomand minim I5 Kaby lake sau coffe lake sau 9th cu GTX 1060/ RX570/ RX580 sau Ryzen 5/ Ryzen 7. Minim 8 GB Ram.

| costinvlad a răspuns (pentru CNfan):

E bun GTX 1060. Poti schimba pe viitor placa de baza si CPU si sursa daca e nevoie si daca bagi kaby lake e nevoie sa schimbi si Ram.