| BobiTheBoi a întrebat:

Exista HDD-uri SATA II cu 7200 rpm?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, dar si un HDD cu SATA III functioneaza la fel intr-un slot SATA II, pentru ca viteza de banda maxima pentru SATA II e 300 MB/s si HDD-urile nu prea trec de numarul acesta.

Daca vorbim despre un SSD ce atinge 500 MB/s la citire sau cu putin noroc, la scriere, atunci da, e obligatoriu un port SATA 3 pentru folosirea vitezei maxime de care e capabil SSD-ul.

La HDD nu te incurca cu nimic sa pui un HDD cu suport SATA III intr-un locas SATA II, si nici invers.

Nu mai exista oricum HDD-uri cu SATA II de prin 2009-2010 pe piata, si unul cu SATA III va merge exact la fel.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca da. Ideea e ca pui frumos un SATA-III in SATA-II si o sa mearga fara probleme. E ca la USB 3.0 si 2.0. https://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/filtre/general-viteza-7200/

| BobiTheBoi explică (pentru NLS):

Problema mea ca am demontat de curand un pc mai vechi si pe hdd specifica doar rotatiile nu tipul sata, si as fi fost interesat sa-l pun la pc-ul actual care e cu sata III, dar in aceelasi timp nu mi-as pierde timpul sa-l incerc laughing

| NLS a răspuns (pentru BobiTheBoi):

Nu are de ce sa nu mearga, daca HDD-ul e functional.
Reviziile SATA sunt backwards compatible, poti pune chiar si un HDD cu SATA I pe o placa de baza cu SATA III.

Cel mai performant HDD cu 7200rpm nu prea depaseste 130MB/s atat la citire cat si la scriere.

SATA I suporta viteze de 150MB/s
SATA II suporta 300MB/s
SATA III suporta 600MB/s

SATA III e necesar si util pentru atunci cand ai un SSD cu interfata SATA.
SSD-urile mai slabe au cam 300-350MB la scriere iar cele performante, ajung la 520 la scriere, si 580 la citire.

La HDD nu conteaza.

| BobiTheBoi explică (pentru NLS):

Nu stiam ca exista compatibilitate intre tipurile sata, the more I know, thanks

| NLS a răspuns (pentru BobiTheBoi):

Sunt compatibile, insa in cazul SSD-urilor exista diverse limitari.

Primele modele de SDD-uri SATA s-au produs pe SATA II, si cand le puneai pe o placa de baza SATA III, mai primeai uneori erori. De vina era controller-ul SandForce cu care veneau foarte multe modele prin 2010-2012.

La fel daca puneai un SSD cu SATA III pe placi de baza ce aveau doar SATA II
(la mine a functionat acest lucru fara probleme totusi, pe o placa de la Gigabyte si un SSD cu controller Silicon Motion).

Exista limitari de viteza- desigur -
pui un SSD performant cu SATA III ce poate scrie cu peste 500MB/s pe o placa de baza cu SATA II;
rezultat: nu va trece de 300MB/s