| JusTPauL a întrebat:

Exista la laptop-uri HDD cu viteza mai mare de 7200 rpm?
Si care e diferenta intre SATA, SATA II, SATA III?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Laptopuri nu am vazut cu 10000rpm.
Iar diferenta dintre sata 1/2/3 e exact 0.
E doar marketing sata 3.hdd-urile sata 3 nu au atins viteza sata 2, cum am zis doar marketing.
Cat despre buffer la hdd intre 16mb si 64mb vei vedea performanta 0.

Daca vrei viteza reala ai ssd ce e de 10x mai rapid ca un hdd

| Vasu27 a răspuns (pentru Gabi05):

Adevarat! am observat diferentele intre sata 1-2-3,,,,fratii astia SATA, unul mai lenes decat altu.

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu nu cred ca exista. viteze mari au HDD-urile SCSI, alea pentru servere care ajung si la 15000 RPM. o alternativa la HDD-urile traditionale sunt SSD-urile, niste HDD-uri pentru laptopuri care nu contin piese mecanice ci doar cipuri pe care se stocheaza datele. au consumul mai redus, viteza mult mai mare, nu fac zgomot deloc, nu se incalzesc la fel ca HDD-urile normale si rezista la socuri fara probleme. minusurile sunt costul foarte mare si daca se ard cipurile numai poti recupera nimic de pe ele.
diferenta dintre versiunile de SATA este viteza de transfer insa nu conteaza foarte mult pentru ca de exemplu daca ai SATA3 care are 6Gbps (aproximativ 768 MBps) si HDD-ul este de viteza sa zicem 120 MBps atunci va functiona la viteza maxima a HDD-ului. este ca si cum ai merge pe autostrada cu Dacia: ai unde sa mergi cu viteza dar nu ai cu ce big grin

| Niiiicu a răspuns:

Nu stiu sigur daca au pus si ve laptopuri dar sunt hdd la 10000 si 15000 rpm, dar tot mai rapind de n ori e un ssd, iar diferenta dintre sata o reprezinta viteza de transfer in principal