| DDCC a întrebat:

Extrem de multe aplicații de pe Google Play vin cu reclame.
Ok, mi se pare normal, fiindcă sunt oferite gratuit.
Am găsit ca soluție că pot lua versiunile piratate de pe net.
Am încercat acum mult timp o aplicație care recrea apk-ul oricărei aplicații fără reclame, însă aceasta nu era foarte sigură. Mi-a spus un coleg că e posibil să întâmpin crash-uri și parcă și la mine s-au întâmplat acele crash-uri.
Am găsit acum o altă aplicație numită AdFree For Android, zice că e doar pentru telefoanele rootate.

Eu folosesc editoare de muzică și video pentru Android și sunt gratuite și au reclame fiecare.
Voi cum scăpați de toate aceste reclame?
Prin aplicație AdFree for Android, cumpărați aplicațiile sau o piratație pe fiecare?
Nu pot ignora reclamele dacă folosesc intens de tot câte o aplicație.
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Folosesc "Blokada" de ani de zile si sunt foarte multumit.
E gratis, dar as plati pentru aplicatia asta:
https://f-droid.org/en/packages/org.blokada.alarm/

Pe F-Droid gasesti numai aplicatii fara reclame, free & open source software.
https://f-droid.org/en/
Aplicatiile astea nu mai au loc in playstore din cauza politicii de monetizare a celor de la google.
Mai bine instalezi F-Droid in telefon si descarci ce vrei... asa ai parte si de update-uri la ce aplicatii ai instalate de la ei, plus ca e si pe categorii, pe desk nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca folosesc "intens de tot" o aplicatie si chiar nu am o alternativa ad-free legala, o cumpar. Nu e ca si cum ar costa mai mult decat un burger si un suc la mec...

| DDCC explică (pentru danbnz):

Ok, mai întâi ce trebuie să activez la Blokada în afară de adblocking?
Mie îmi trebuie doar pentru reclame din aplicații momentan.

| danbnz a răspuns (pentru DDCC):

Nimic. Pornesti blockada si atat.
Nu am umblat la setari niciodata.
L-am lasat default si a mers bine tot timpul.

| danbnz a răspuns (pentru DDCC):

Adblocking si DNS sa fie active.
Nu te complica cu blokada tunnel.

| DDCC explică (pentru danbnz):

L-am instalat de pe net. Începea să mi se blocheze ecranul când scriam pe messenger, și trebuia să glisez în jos bara de stare sau să blochez telefonul să își revină. Apoi în timp ce citeam de pe Polaris office îmi apăreau des reclame. Mi-a au apărut reclame și pe home screen.
Am dezinstalat aplicația, acum o iau de pe google play.
Am mai instalat aplicații de pe Aptoide sau de pe alte siteuri însă cu reclamele a început să facă aiurea doar după Blokada.
E posibil să fi luat ceva neok odată cu aplicația de pe net sau să nu fie compatibilă cu Motorola G7 Power. Am să văd astăzi cum face cu cea de pe google play.

| danbnz a răspuns (pentru DDCC):

Fdroid recomanda sa descarci aplicatia din cea dedicata pentru telefon nu de pe net direct, cum bine spuneai e posibil sa mai fi luat ceva.
Nu cred ca telefonul e problema. E posibil ca aplicatiile folosite de tine sa nu fie cuprinse in setarile default ale blokada. Ai putea incerca sa schimbi setarile la host file si dns.
Eu unul sunt un utilizator minimalist si nu folosesc decat strictul necesar pentru browsing, audio foto video, comunicare. Nu am cine stie ce aplicatii grele... cam ce foloseste toata lumea in mod normal. Poate de aia la mine merge perfect.

Incearca-l si pe asta:
https://f-droid.org/en/packages/com.adguard.android.contentblocker/

Daca ai root pe telefon mai e si aplicatia asta:
https://f-droid.org/en/packages/org.adaway/

| BlackOldSun a răspuns:

Daca ai telefonul cu Andoid root-at, poti instala ExposedFramework si prin el aplicatia Lucky Patcher (ca si modul ) care vine cu update-uri destul de frecvent la multe patch-uri la majoritatea aplicatiilor si nu numai reclamele le scoate dar poate sa faca si crack sa iti recunoasca aplicatia cu pricina ca fiind platita.