| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, a-si vrea sa imi spuneti daca aceasta configuratie de sistem este ok.

-Procesor: Intel i3-4170, 3.70 GHz, 3mb.
-Placa video: nVidia GeForce GTX 750 ti.
-4Gb Ram DDR3.
-Windows 10 64-bit
-Placa de baza: Socket 1151 ASUS

Si vreau sa imi achizitionez un procesor i3-7300 Kaby Lake, 4mb, Socket 1151 si 16Gb ram DDR3 1600MHz, LC.9, 1.5V. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| BestReview a răspuns:

Legat de procesor, eu zic sa nu te grabesti. In urmatoarele saptamani procesoarele de la Intel se vor ieftini semnificativ.

https://bestreview.ro/......amd-ryzen/

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

In momentu de fata pentium g4560 e best buy pana in 500 de lei. sunt cam inutile i3-urile la ce performante are g4560-u.

| gamersamp12 a răspuns:

I3 e de ****, minim pentium G sau Intel Core 2 Quad. Ceva mai bun i5, i7

| GreenOrange a răspuns:

Depinde cat costa. am un Asus x541U, 2000lei, si ruleaza majoritatea jocurilor pe high medium si orice program il ruleaza impecabil.

| DinuMarius26 a răspuns:

Depinde de ce buget aiwinking poti sa iti iei un i5 si sa mai rupi din rami.si pe viitor sa iti iei si rami

| Nimeni10 a răspuns (pentru peperonies):

Cum sa fie pentium ală mai bun ca un i3?
Te rog frumos sa nu mai dai sfaturi inutile.

| SilviaDulcik a răspuns:

Nu ai cum să ai placă de bază socket 1151 și procesor socket 1150.
Să treci de la i3 Haswell la i3 KabyLake e o greșeală.
DDR3 nu se pupă prea bine cu socket 1151, nici nu știu dacă mai există așa multe plăci de bază 1151 cu slot DDR3.
Dar dacă asta vrei să faci trebuie să ai grijă că plăcile de bază 1151 nu suportă memorii RAM DDR3 la tensiunea de alimentare 1.5V.
Trebuie neapărat să ai memorii RAM DDR3L cu tensiunea de alimentare 1.35V (L - low power).

Sfatul meu este să mai aștepți și când vine momentul te muți ori pe KabyLake la i5 HT cu DDR4 ori la AMD RYZEN 5 (6 cores) cu DDR4.

| peperonies a răspuns (pentru Nimeni10):

Daca si citeai ce am scris... nu am scris ca e mai bun am scris ca la pretul pe care il are e best buy. de ce sa dai dublu pe 10% performanta?