| GiovanniVDM a întrebat:

Hei, merita sa imi iau un procesor Intel Core™ i3-7300, 4.00Ghz, Kaby Lake, 4MB, Socket 1151, BOX? Pentru ca am 16 Gb Ram si un procesor i3-4170, 3.70 Ghz, 3mb. M-am gandit ca daca are 4.00 Ghz, 4mb si versiunea 7300 este mai bun. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să înlocuiești un procesor i3 cu un procesor... i3? De ce nu i5? Nu contează doar megahertzii, ci și generația, iar i5 este „next generation"! Sau dacă te ține portofelul, atunci i7, și să vezi atunci „salt"! La 16 Gb de RAM i3 e mic! Dacă tot vrei să cheltui niște bani, treci la i5 sau o placă video mai performantă.
Deci, NU MERITĂ!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o evolutie, insa nu chiar foarte mare (diferenta de performanta dintre cele doua: http://bit.ly/2lP1eyw ). Totusi, daca vrei sa vezi videoclipuri 4K, diferenta va fi imensa deoarece are suport dedicat pentru 4K HEVC codare si decodare.