| MadalinaGabriela02 a întrebat:

Hei. Imi place sa desenez si prefer arta digitala. Am o tableta grafica Genius i608x. Totul merge foarte bine, doar ca daca trimit o imagine pe telefon sau o postez pe deviantART, culorile sunt mult mai pronuntate decat sunt in PaintTool SAI si nu stiu cum se intampla si cum sa o rezolv.
Ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pierzi mai mult timpul ca sa astepti sa iti raspunda o persoana. Calibrarea o faci fie hardware, doar ca acolo discutam de monitoare cam scumpe care vin cu colorimetru sau de colorimetru singurel, de care banuiesc ca nu ai, fie cum poti, din setari. Voila - https://www.cnet.com/how-to/how-to-calibrate-your-monitor/
In alta ordine de idei, tot nu mi-ai zis ce monitor ai. Unele LCD-uri sunt atit de praf, ca nici dumnezo' nu are ce calibra la ele...

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai calibreaza monitorul. Sau ia unul cit de cit daca ai vreo panarama.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate pare o intrebare stupida, dar nu am cine stie ce experienta si nu stau printre persoane care sa cunoasca prea bine domeniul, mai putin tatal meu, care nici el nu ma poate ajuta, asa ca te deranjeaza daca te intreb ce inseamna a calibra monitorul? si cum face asta? inteleg ca pot sa gasesc pe google, dar mereu mi s-a parut mai usor sa inteleg de la o persoana. multumesc!

| MadalinaGabriela02 explică (pentru GabiDumitrescu):

In general folosesc laptop-ul, caci pot sta in pat :p sunt total necunoscatoare, dar pe cutia in care l-am primit scrie LCD:15.6 HD SLIM GL

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Vezi linkul meu de pe CNet atunci, poate-poate e vreo urma de speranta.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iti multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MadalinaGabriela02):

Cu placere, spor la desenat.
P.S. Poti sa imi trimiti link in privat la niste mizgileli de-ale tale, s-ar putea sa am niste idei lucrative pentru tine.

| MadalinaGabriela02 explică (pentru GabiDumitrescu):

Haha, mersi! ^^