| Niknike a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare placa de baza msi z77a-g43 este compatibila cu placa video sapphire radeon rx 550 pulse 4 gb?

Răspuns Câştigător
| ziptrack a răspuns:

Da, placile sunt compatibile.
Placa video necesita minim PCI Express 2.0, iar placa de baza are PCI Express 3.0

6 răspunsuri:
| Niknike explică (pentru ziptrack):

Mersi

| ziptrack a răspuns (pentru Niknike):

Cu placere.

| PainTech a răspuns:

Da, este compatibila, dar versiunea interfetei PCIe nu este motivul comatibilitatii.

| ziptrack a răspuns (pentru PainTech):

Atunci? Fiti mai explicit.

| PainTech a răspuns (pentru ziptrack):

Ok.
Sloturile PCIe au doua caracteristici importante :
1. Specificatiile form-factor
2. Versiunea

1. Specificatiile form-factor, care sunt urmatoarele : x1, x2, x4, x8, x16.
O placa video cu interfata mai mica poate intra intr-un slot PCIe de pe placa de baza mai mare.

De exemplu :
Placa x8 ----- Slot Motherboard x16
Placa x1 ------ Slot Motherboard x4
etc.

Poti presupune ca placa de baza e noua si cel putin un slot x16, dar asta NU este mereu cazul!

2. Versiunea interfatei, care poate avea urmatoarele valori : 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 ( in prezent se folosesc cel mai mult 2.0 si 3.0 ). Versiunea reprezinta viteza la care se transmite informatia prin slotul respectiv.
1.0 -> 250 MB/s/lane
2.0 -> 500 MB/s/lane
3.0 -> 1 GB/s/lane
etc.

Toate versiunile sunt compatibile intre ele, dar viteza la care va functiona placa este egala cu viteza celei mai slabe interfate.
*E ca si la USB : poti pune un stick 3.0 intr-un slot 1.0 fara probleme, dar transferul de date va fi mai incet.

De obicei NU vrei sa cumperi o placa video cu o versiune mai mare decat versiunea slotului placii de baza. In acest caz, performanta placii video va fi limitata, dar va functiona.

| ziptrack a răspuns (pentru PainTech):

Cu alte cuvinte, dv. incercati sa spuneti ca placile sunt compatibile datorita dimensiunii slotului PCIe. Multumim pentru explicatii.