| AndreiLiviu789 a întrebat:

Hello!
Am si eu o intrebare pentru voi:
Am cumparat urmatoarele piese pentru un build de gaming:
Amd fx8370 wraith cooler
motherboard:Asus 970 Pro Gaming Aura
16gb ram ddr3 2133mhz
MSI gtx970 4gb OC
sursa 600w modulara 80+bronz
2tb sshd
Este bun coolerul wraith? Am un Arctic cooling freezer13 dintr-un build mai vechi, as obtine rezultate mai bune cu acesta decat cu cel wraith? Daca as merge pe wraith, pasta termoconductoare este buna? Ar merita sa o schimb cu Arctic cooling Mx-4?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Acel cooler este un pic mai performant fata de celelate stock de generatie mai veche cu care venea procesorul, dar de asemenea este si mai silentios cu un design schimbat. AAtata timp cat ti procesorul la frecventele lui stock, o sa-si faca treaba nemaipomenit. Pentru OC, vei avea nevoie de un cooler aftermarket performant.
Intra-adevar o sa ai temperaturi un pic mai mici cu pasta termica aftermarket.

2 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Puteai sa mai scazi la 1tb sshd-ul si 8 sau 10 gb ram ar fi fost mai mult decat necesar pentru gaming, asa mai salvai bani si poate iti luai un gtx980, dar oricum, sistemul e bun. E mai bun amd wraith. Ce pasta termoconductoare sa schimbi? cea veche care era deja acolo? Daca te referi la pasta veche, DA, merita si chiar trebuie sa o schimbi daca pui un cooler nou.

| AndreiLiviu789 explică:

Ma gandeam sa schimb pasta termoconductoare preaplicata cu una mai buna. Am un tub nedesfacut de Arctic Cooling MX-4.