| ANF2004 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Cum aș putea să îmi cresc Fps-urile în jocuri (în special Fortnite și For Honor) pe un laptop de gaming.
Componente:
CPU- I7 6700HQ
GPU-gtx 960m 4gb
Hdd 1tb 7200rpm
Ssd Intel 545s m.2 512gb
16gb ram 2400mhz CL17

Țin sa spun ca voi lua o pasta termoconductoare ARCTIC MX-2, căci nu am mai schimbat-o de 2 ani (am laptopul din decembrie 2016) și am și un cooler exterior cu 6 ventilatoare.
Vă mulțumesc.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Atata timp cat temperaturile de pe procesor/placa video nu te aftecteaza mult, poti incerca sa-ti "cureti" pc-ul cu anumite programe software, poate si-o reinstalare de windows. Poti sa-l dai pe high performance, si poti scadea setarile jocului; mai poti incerca diverse drivere video https://www.nvidia.com/download/find.aspx https://www.youtube.com/watch?v=FXuu3cUmsB4

| ANF2004 explică (pentru CM7YRE):

Am temperaturi astronomice pe CPU și GPU: 82°C, am reinstalat Windows-ul acum 5 zile, am scăzut performanta jocurilor și am cam cel mai rapid driver video pe care l-am găsit. Mulțumesc de răspuns.

| CM7YRE a răspuns (pentru ANF2004):

Afecteaza mult temperatura aia, sigur, iti scade performanta, adica o sa se miste greu, se blocheaza, stiu ca am patit odata cu 95-100%, era un lag infernal. Alege-ti o pasta termoconductoare buna si schimba-le pasta sau pune pe cineva care stie sa faca asta.

| sierra1 a răspuns:

E tare lalptopul tău. Teoretic nu prea ai ce să-i faci. Pasta aia de care zici nu-ți modifică frecvența cadrelor. Eventual instalează și SO și jocurile pe SSD lăsând pe HD doar kit-uri, imagini, filme, documente și fișiere arhivă

-- sărbători frumoase --
-----------------------------

| ANF2004 explică (pentru sierra1):

Asa am făcut.
Mulțumesc de. Răspuns și sărbători frumoase și ție.

| ema2396 a răspuns:

Opreste serviciile inutile care ruleaza in fundal. Cauta pe google sa vezi de care ai nevoie side care nu. Renunta la aplicatiile si fisierele inutile.

| ANF2004 explică (pentru ema2396):

O sa încerc sa vad ce pot face. Mulțumesc de răspuns.