| DemQuestions a întrebat:

Hello TPU, am o intrebare in legatura cu 2 computere.
Nu stiu pe care sa-l aleg intre acestea: http://www.emag.ro/compare/50
Sunt interesat mai mult pentru gaming, photoshop si normal stuff.
Am auzit ca inca o alternativa ar fi sa-mi fac pc-ul din componente si m-ar ajunge chiar mai putin, as dori niste sfaturi ^^.
Bugetul ar fi cam in jur de 2000 lei.

Mersi anticipat :)

Răspuns Câştigător
| XperiaSP a răspuns:

Chiar te-ar ajunge mai putin daca il faci pe bucati, de exemplu sa iti dau un pc la intamplare. Toate componentele noi (Intel core i3 (4 nuclee de 3ghz fiecare (12ghz)) ar fi cam 5 milioane, placa video nVIDIA geforce 450 gts (de 1gb vram) cam 2-3 milioane si 4gb ram noi nu stiu cam cat costa, cam 2 milioane (cred)).In total, ai 10 milioane si un pc care iti va rula jocurile si programele cam de acum in 5-6 ani de zile. Laptopurile nu sunt bune pentru gaming, se incinta foarte tare si foarte repede, eu am ars un cooler la unul (jucandu-ma batlefield 4) si mi s-a stins din senin si credeam ca nu mai am curent laughing. Deci in concluzie, pc-urile sunt mai bune decat laptopurile pentru ce doresti tu sa faci cu ele, laptopurile sunt mai mult de fite si site-uri gen facebook, twitter sau programe gen mess, skype. Bafta!

| DemQuestions explică (pentru XperiaSP):

Umm, vad ca te pricepi la pc poate daca ai avea timp te-ai putea uita pe eMAG si sa-mi dai niste idei in linii mari despre ce componente as avea nevoie? Respect ^^

3 răspunsuri:
| XperiaSP a răspuns:

Salut. La asamblari chiar nu ma pricep. Dar iti recomand niste pc-uri pentru bugetul tau : http://www.emag.ro/......YQ9JBBBM/, http://www.emag.ro/......M7M0BBBM/. Daca vrei totusi sa il faci din bucati (iesi mai ieftin ) de duci undeva sa iti spuna de toate chestiile. Bafta!

| dozovik a răspuns:

Nu conteaza pe care il iei, in ziua de astazi daca costa peste 1300 lei deja sunt bune, numai ca pentru gaming i-ti recomand si un cool-pad, daca vrei sa nu se arda coolerul laptopului.

http://shop.mimcom.de/......max_b2.jpg