| srg a întrebat:

Va salut!
Am nevoie de o recomandare de configuratie PC. Bugetul disponibil este putin peste 2000 RON.
Mentionez ca sunt web designer & developer, deci am nu am nevoie de un PC de gaming, doar pentru Photoshop, Illustrator, etc si editare video.

Alta intrebare: pentru ce am eu nevoie, credeti ca este mai ok un laptop sau un desktop?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Am sugestii, in 2500lei.
Stiu si eu ceva photoshop, si stiu ca e un program complex ce nu implica deloc hardware.
In 2500lei se schimba situatia, astfel vei avea mai multe beneficii.
Ai asa
Fx8320-comparabil cu i7 in aplicatii multicore
ssd pentru os si programe(pui doar os pe el, sa nu depasesti numarul de cicluri)-10x speed in sistem
hdd 500gb
8gb ram(vei avea nevoie in PS)
sursa de calitate
placa video cu, cuda cores
carcasa spatioasa.

www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718063/
+asamblare
www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sistemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti web designer / web developer si ai nevoie de sfaturi de la un site predominat de copii de 13 ani?

E buna recomandarea lui gaby (a doua) dar nu e bine sa iei carcasa cu sursa integrata. ia un sirtec de 500w.

| LiviuAlexoiu a răspuns (pentru anonim_4396):

+1

| anonim_4396 a răspuns (pentru LiviuAlexoiu):

+2

| Gabi05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ma sa fim seriosi, pentru ce sirtec de 500W.
Am pus doar procesor.
Sirtec de 500W tine hd7950+i7,dar acolo si o sursa noname ii va tine.Pentru ca acel i7 nu consuma 100W

Daca puneam gpu+cpu, atunci puneam si sursa, dar din moment ce un cpu nu consuma 100W, iar sursa e capabila sa il tina, nu are nevoie de sursa.

| Me2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca sunt pe aici cativa care chiar stiu despre ce vorbesc, altii dau raspunsuri aiurea pentru a castiga tricoul, sau fac configuratii de iti vine rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabi05):

Nu e vorba doar de consum, să zicem că 400-450W e suficient, dar de regulă sursele noname care vin cu carcasele sunt pocnitori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Me2):

Tu te simți cu musca pe căciulă sau ce? Are dreptate. Problema nu e faptul că cel care a pus întrebarea caută răspunsuri pe un site ca TPU(care nu e site de specialitate), ci că e web developer, zice el. Adică să știe ceva programare, fie ea Web, dar să nu știe să-și facă singurel un calculator? Nu știe să se documenteze să vadă cum se alege, nici nu e hotărât dacă e mai bun un laptop. Adică e stânjenitor din punctul meu de vedere. De parcă e mai greu să știi pe ce calculator dai banii decât să faci un site complex.

| srg explică (pentru anonim_4396):

Prietene, ai habar ce inseamna web developer? Nu implica nici 1% hardware, drept urmare nu ma pricep la hardware. Am intrebat si pe forumuri de specialitate, intreb in mai multe locuri. Esti carcotas si te crezi interesand doar pentru ca iti dai cu parerea. Nu esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru srg):

Da, am idee, eu având habar cu ce se mănâncă. Și nu cred că e prea greu să ai habar ce sculă folosești! Ești IT-ist, ce dracu'! Dacă poți să înveți să faci site-uri, nu cred că e greu să te documentezi cum îți faci un PC sau ce laptop e ideal pentru ce aplicații freci tu toată ziua!

| Gabi05 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu lasi omul in pace?
Poate nu il intereseaza/pasioneaza hardware ci mai mult editarea.

Nu trebuie sa fi IT-ist sa faci editare.

Sunt oameni care stiu sa faca enorm de multe lucruri in editare dar nu au habar cu ce se mananca sursa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabi05):

De parcă trebuie să știe cine știe ce filosofie. Stai liniștit că tot îți dă fundă! Nu e nevoie să te iei și tu de mine. Mie mi se pare de bun simț să ai minime cunoștințe despre scula pe care o cumperi. Doar vezi și tu ce întrebări colcăie pe la categoria asta cu gadget-uri mai inteligente decât posesorii lor. Pe mine asta mă frustrează, mai ales când și unul care știe să facă ceva pe calculator, nu doar să stea pe Facebook...să nu știe niște lucruri de bun simț!

| Gabi05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza funda,din punctul meu de vedere,poate sa nu imi dea,am destule la profil.

Nu ma iau de tine sau altceva dar totusi,nimeni nu s-a nascut invatat.
El decide daca vrea sa invete hardware sau cad/editare.
Omu' a cerut ajutor cu o configuratie,iar tu i-ai spus sa invete hardware.

Cat despre cei cu facebook,sunt de acord cu tine, altceva decat facebook nu au habar sa faca.
Daca as putea, as inchide tot facebook-ul, sa scaam de toti cei care freaca menta in casa si stau pe facebook cu piciorele pe birou.
Cel putin generatia asta de prin 1998, numai asta fac.

Sau dus vremuile cand copii ieseau afara la distracrie.Acum doar facebook si yahoo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabi05):

Nu trebuie să înveți "hardware". Asta, ce se face pe TPU, când recomanzi cuiva ce își cumpără e mai mult shopping decât cunoștințe adevărate despre hardware-ul PC-ului. Dacă știi să-mi proiectezi un procesor atunci te pot numi cineva care știe hardware. Că știi ce memorie să instalezi pe o placă de bază, cum montezi o sursă, un procesor, ce se potrivește, asta e doar shopping sau pricepere casnică cu iz IT-istic!

| Gabi05 a răspuns:

Un desktop e mai okay in banii astia.

La ce nivel esti in editare?
Amator
Normal
Expert?

Nu de alta dar e importat, pentru ca ai nevoie de procesare si de Cuda in ce faci tu

Nu prea intre in buget, dar ai asa
fx8320
gtx650 ti
4gb ram
carcasa
sursa buna
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/717852/

Sau asa cu i7 4 gen
i7 haswell
4gb ram
sursa+carcasa
hdd 500gb
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/717855/

| srg explică (pentru Gabi05):

Multumesc pentru sugestii! Intra in buget, pot da 3-4-5 sute de ron peste cei 2000 pentru un pc bun, deci daca ai sugestii pana in 2500 RON, le primesc cu placere.
In ceea ce priveste nivelul meu in editare video, pot spune ca sunt de nivel mediu.

| Gabi05 a răspuns (pentru srg):

Am sugestii, in 2500lei.
Stiu si eu ceva photoshop, si stiu ca e un program complex ce nu implica deloc hardware.
In 2500lei se schimba situatia, astfel vei avea mai multe beneficii.
Ai asa
Fx8320-comparabil cu i7 in aplicatii multicore
ssd pentru os si programe(pui doar os pe el, sa nu depasesti numarul de cicluri)-10x speed in sistem
hdd 500gb
8gb ram(vei avea nevoie in PS)
sursa de calitate
placa video cu, cuda cores
carcasa spatioasa.

www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718063/
+asamblare
www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Iar daca vrei sa mai reduci din costurile sistemului atunci foloseste acest voucher de reducere, cand pui componentele in cos.
Voucherul este:X8QJBRZB