| Heureuse a întrebat:

Hello TPU!
Am o multifuncționala si am incercat sa utilizez scanner-ul si nu mi-l ia; poate este de la windows 10?????
De asemenea, cartusul negru desi e plin imi arată ca s-a terminat nu se putea utiliza doar cu cartusul color?

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Reinstaleaza driverul. Ai grija sa fie ce trebuie (modelul imprimantei/varianta de windows/32 sau 64).
Poti utiliza cartusele color numai daca imprimanta permite. Unele permit, altele nu. Oricum, daca faci asta consumi enorm de mult.
Cele mai multe imprimante numara paginile printate, nu stiu cat toner / cerneala mai e in cartus. Informatia este memorata intr-un chip in cartus. De asta cartusul e plin dar imprimanta il crede gol.

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, win10 nu recunoaste orice dispozitiv vechi si nu le trateaza.
In aceste cazuri, singura metoda de a mai folosi dispozitivele in cauza este instalarea driverelor de pe site-ul fabricantului. Unele drivere sunt actualizate pentru w10, iar in alte cazuri se poate incerca cu driverele pentru ceea mai noua versiune windows. Atentie la tipul windows-ului folosit, sa nu incercam folosirea unor drivere de 64 biti pe un win10 cu 32 biti!

Daca folosesti Linux, atunci nu vei avea asemenea probleme, 99% va functiona atat imprimanta, cat si scanerul. happy

| unvecin a răspuns:

E o problemă software. Reinstalează driver, vezi care e pentru Windows 10. Acel driver face posibil ca imprimanta și calculatorul să funcționeze bine împreună. happy

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cartusul a fost re-umplut, dar iti arata golit pe calculator, atunci imprimanta trebuie resetata (deseori acest fenomen exista la imprimante Canon). Metoda de resetare o gasesti cautand pe Google.

| flixbuster a răspuns:

Pentru un raspuns mai precis ar fi bine sa furnizezi modelul exact al multifunctionalei.

| Heureuse explică:

Canon mg2550

| Heureuse explică:

Ideea este ca eu ultima oară le-am reincarcat si nu am mai utilizat-o de mult si cand am instalat pe un laptop cu w10 nu am putut folosi nici o functie.