| MikuAlex a întrebat:

Hey! Am doua calculatoare in casa, unul din ele fiind conectat la Internet.La acelasi calculator am conectat is un router. Vreau sa conectez si celalalt calculator la Internet si am cumparat un cablu care face legatura intre router si calculator, insa cand conectez cablul nu imi merge Internetul.Trebuie sa mai umblu la setari sau ceva in calculatorul cu Internet?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Deci in router intra un fir care acela e firul principal de internet de unde vine internetul care se numeste WAN, iar acolo mai ai inca vreo 5 locuri (de'obicei, poti sa ai mai multe sau mai putine) care distribuie internetul la toate, de'acolo iese un cablu care intra intr-un pc conectat la internet, nu? in continuarea lui mai pui un cablu si trebuie sa ai internet si pe celalalt.
Daca la 1 merge, trebuie sa mearga si la 2. Daca nu merge la 2 inseamna ca din pc-ul acela nu ai instalat bine driverul de internet.

2 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Daca ai router ai sa vezi o mufa separata de celelalte. acolo intra cablul de la providerul de net. in celelalte mufe pui cablurile pentru calculator. desigur va trebui sa setezi si routerul pentru internet

| express11 a răspuns:

Iti trebuie un switch in care bagi cablul din modem, apoi calculatoarel.