| DeejayAlektro a întrebat:

Am o problema mai ciudata la laptop. Mi-am cumparat un router wireless, dar dupa ce il conectez la laptop nu se aprinde led-ul de trafic.Cand instalez router-ul cu CD-ul de instalere imi spune ca nu am router-ul conectat. Router-ul este in stare de functionare deoarece am reusit sa-l instalez fara probleme de la un calculator. Cand se porneste calculatorul conectat la router, led-ul asociat iesirii LAN se aprinde, in schimb la laptop nu. De aici am eliminat posibilitatea de a fi o eroare de Windows... Daca introduc cablul de internet direct in laptop, fara router merge internetul fara probleme, dar cand acelasi cablu il introduc din laptop in router, nu mai merge nimic...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai intai trebuie facuta configurarea router-ului pentru wireless. Aceasta se face urmand pasii aratati in brosura/CD-ul pe care ai primit-o odata cu router-ul. Abia dupa aceasta trebuie instalat internetul wireless pe laptop, sunt explicati pasii tot in brosura/CD. Succes si numai bine!

| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Unele routere (ex. Huawei de la Clicknet) au buton pentru wireless. Ar trebui sa verifici, cu routerul conectat prin cablu, daca seerviciul wireless este pornit (dai in browser 192.168.0.1 si iti apare pagina de setari a routerului. De asemenea, unele laptopuri au buton pentru pornirea-oprirea placii wireless. Verifica ambele aspecte, adica routerul sa emita semnal wireless iar laptopul sa poata receptiona. Revino cu amanunte, de preferat ca raspuns la postarea mea sau pe mesaj privat. Succes!

| DeejayAlektro explică (pentru alexmircescu13):

1. Routerul este instalat corect deoarece functioneaza pe cablu cu un alt calculator si wireless cu laptop si alte dispozitive
2. La introducerea cablului de retea din laptop in router, led-ul de la router pentru lan-ul respectiv nu se aprinde, iar la laptop imi scrie cable unplugged 2-3sec dupa care acquiring network ip 2-3 sec si revine la cable unplugged si tot asa