| Monyyyyy a întrebat:

Hey, dacă am un router acasă și am cont gen nume utilizator vreau sa îl duc la camin sa avem internet acolo.Am primit parola de la net dar avem prize de net.Tot ce va trebui sa fac e sa bag firul ăla de la router in priza la aia de net? Mai am cablu galben dar nu cred ca am nevoie de el.Acolo arată pe spate la el 1, 2, 3 și e băgat unul in 3. Routerul se numeste tp-link cu 2 antene.

14 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci... iei routerul, are un buton in spate, ti apasat pe el mai mult de 10 secunde, ar trebui sa semnalizeze el cumva si o sa se reseteze (cu el in priza). Dupa bagi firul de internet in primul port din stanga de obicei, trebuie sa aiba o culoare diferita fata de restul (daca nu, incearca in oricare).
Apoi te conectezi la reteaua respectiva (o sa fie un nume diferit, fara parola), intrii intr-un browser, scrii 192.168.1.0 sau 192.168.1.1 (oricare merge) si o sa introduci numele si parola (admin, respectiv admin). Apoi cred ca te descurci de acolo sa dai la password sa o schimbi si astfel de chestii.
Succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai întîi întreaba i pe administratorii căminului daca i ti dau ei voie sa duci ruter, tine minte acolo nu esti acasa la tine sa faci tu legi.

| adryang78 a răspuns:

Hai s-o luăm pas cu pas.
De la furnizorul de internet vine un cablu, care intră în router.
Cablul galben este pentru a conecta routerul la un desktop, dacă e nevoie, sau chiar la un laptop, dar prin cablu, nu wireless.
Bun.
În principiu, la cămin va trebui să intri în setările router-ului de pe un laptop. Conectezi cablul de internet de la priză la router. Apoi, de pe un laptop, accesezi semnalul acela wireless din bara de stare (dreapta-jos). Nefiind configurată conexiunea, te va duce automat la pagina de configurare. Acolo bagi utilizatorul și parola primite de la furnizorul de internet, apoi setezi o parolă pentru semnalul wireless.
DAR! Este un mare DAR. happy
Eu ți-am descris procedeul, dar nu te vei putea conecta, pentru că furnizorul de internet are propria rețea, iar ce aveți voi la cămin nu face parte din ea. happy
Cel mai ușor este ca unul dintre voi să facă hotspot cu telefonul și să vă conectați la semnalul respectiv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va trebui sa configurezi routerul pentru reteau din camin.

| Monyyyyy explică (pentru adryang78):

Pai faza e ca aveam in camera pe o foaie camera 18 și parola Internetului. Toti au router deci e logic ca de aia ne-au dat

| Monyyyyy explică (pentru adryang78):

Am un cablu gri in el care e in nr 3 acolo.Mai trebuie alt cablu de net sau e ăla? Si aia cu WAN ce e? Trebe sa bag ceva.Cabluri nu avem acolo

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Monyyyyy):

De ce nu rogi tu pe careva sa ti l instaleze?

| adryang78 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Păi spune așa. laughing
Atunci urmezi pașii de mai sus, iar la configurare bagi utilizatorul și parola comunicate de administratorul căminului.

| adryang78 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Cablul ăla gri a fost folosit pentru a lega un calculator la router. Ai probabil 4 porturi (1 2 3 4), adică se pot conecta prin cablu 4 calculatoare.
Dă-mi modelul de router (uită-te pe spatele lui), ca să-l găsesc pe google și să văd exact despre ce e vorba.

| Monyyyyy explică (pentru adryang78):

TC7200

| adryang78 a răspuns (pentru Monyyyyy):

În portul gri vine cablul de la priza de internet. Cele colorate sunt pentru a lega calculatoare prin cablu.

| Monyyyyy explică (pentru adryang78):

Deci ăla gri in bag in priza de la net de la ei? Și va merge

| Monyyyyy explică (pentru adryang78):

Scuze am greșit modelul. Este TL-WR841N

| adryang78 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Atunci cablul de la priză vine în portul albastru. Cele galbene sunt pentru a lega calculatoarele.