| anonim_4396 a întrebat:

Hey! O sa sune cam complicat, deci ia-ti un suc sau ceva. Deci, am un calculator, destul de vechi, care are dual boot ambele windows 7. Ce vreau eu sa fac este sa le sterg si sa instalez windows 10 folosind un stick usb facut de mine. Treaba e ca am vreo 70 de gb de poze in el si nu as vrea sa le pierd. M-ati putea ajuta cu un sfat, cum sterg si instalez windows 10 fara sa pierd datele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Daca ai dual-boot, ai automat 2 partitii.

Copiezi toate imaginile pe una dintre ele.
O stergi pe cealalta, folosind kitul de Windows 10 si instalezi Windowsul pe ea.

Muti pozele pe partitia cu Windows 10,
si le incarci pentru siguranta pe 2 conturi mega.nz (un cont gratuit iti ofera 50GB de upload).

(Daca ai incredere, poti apela din start la varianta asta.
Dureaza ceva, dar rezolvi treaba elegant.)

De pe partitia cu Windows 10, stergi a doua partitie, folosing
https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html

apoi ii dai extend la prima, sa inglobeze si spatiul nealocat al celei de-a doua.

Sau mai bine le pastrezi pe ambele, si una o dedici pentru depozitare (pozele, muzica, documente, kituri de jocuri sau programe).

**Data viitoare cand mai reinstalezi Windowsul, nu mai ai bataie de cap.

8 răspunsuri:
| PaulStudio a răspuns:

Cel mai safe este sa lasi in pace stickul cu poze, si pe alt stick sau dvd sa pui kitul de win 10, sau pe un hdd extern

| BECKY1234567 a răspuns:

Mie cel mai simplu si usor si totdotata realizabil in cel mai scurt timp consider ca e sa iti trimiti pozele pe mail happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am 50 de Gb in Digi cloud cu 5 lei pe luna. mai am 19 (se dau 15 gratuit dar am mai primit cadou 4) Gb de la Google Drive, 2 Gb de la Dropbox, 3 Gb de la Microsoft prin OneDrive, Canon Irista 15 Gb si la toate astea poti obtine mai mult platind in plus fata de gratuitate. Acolo iti poti pune orice desi 70 Gb de poze imi pare exagerat. Cred ca ai si poze luate aiurea de pe net si nu vad rostul!

| ziftode a răspuns:

Daca e destul de vechi atunci eu unul nu as pune windows 10
chiar e posibil sa nu mearga, daca e destul de vechi (ceva cu PAE fara de care win10 nici nu pleaca)
iar pozele la care tii atat ar trebui sa le salvezi oricum in alta parte, si cu si fara instalare de windows, pentru ca ai toate ouale in acelasi cos
asa ca cumpara un stick mai mare, un hdd extern, fa-ti 10 conturi de google drive (15G unul si sunt pe gratis), etc.

PS complicat e numai pentru tine, pentru ca acum trebuie sa te apuci sa umblii dupa poze si sa le pui bine, nu pentru noi, problema ta nu e complicata deloc tongue

| flixbuster a răspuns:

Backup pe un HDD USB extern la ce vrei sa pastrezi.

| CM7YRE a răspuns:

Iti salvezi datele in alta partitie daca ai 2 partitii facute, sau pe alta memorie externa. Si iti faci stick-ul cu Rufus pe MBR daca ai http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

| Robert150103 a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt poze de familie de cand eram foarte mic si de aia sunt asa de multe

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Robert150103):

Ok. Mai este doar o solutie: sa-ti cumperi un HDD mic sau un ssd. Exemplu: http://bit.ly/2SaG8gR