| Michaela89 a întrebat:

Am o problema cu bateria la laptop. Mi-a aparut ieri un mesaj "Consider replacing your battery" si "There is a problem with your battery, so your computer might shut down suddenly.". Bateria are 3 ani si ceva. Astazi, insa, nu a mai aparut mesajul. Trebuie sa schimb bateria?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu îl folosești decât la priză, nu e nevoie (ai putea chiar s-o dai la reciclat) - merge și fără baterie în el.
dar dacă ai nevoie și de lucru fără alimentare de la rețea (mobil) - clar e timpul să dai comandă pentru una nouă.

| K0sti a răspuns:

Pai nu spune asa acolo? Sau crezi ca mesajul ala e asa de intimidare...
Nu se vede ca nu mai tine...

| SasNetRomania a răspuns:

Salutare,
Acea problema poate fi din doua motive
1) sistemul tau de operare da ststistici eronate despre baterie
2) baterie chiar defecta (o poti testa si tu foarte simplu! O incarci full aprinzi laptopul stai doar pe baterie si daca nu tine minim o ora, e clar ca este de aruncat.
3) nu inteleg si nu voi intelege nici-o data de ce dracului poporul roman foloseste bateria cat timp are PRIZA! Bateria e facuta pentru a fi bagata doar cand nu ai priza (aer liber, terasa, autocar, etc).
Da ai stat 3 ani cu ea non stop probabil ai stricat-o, evident.