| TheBestYou a întrebat:

Buna,am o problema cu bateria la Laptop...O incarc si se descarca in 2 minute si apare un x rosu pe ea si scrie Consider Replacing your battery si mai jos There is a problem with your battery, so your computer might shut down suddenly! Stie cineva ce pot face?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Să schimbi bateria cu o alta. Orice baterie indiferent ca e de telfon sau de laptop are un ciclu de încrcări-descărcări limitat. Dacă acel ciclu de încarcări-descărcări se termină, bateria nu se mai încarcă și nu mai ține încarcată.De regula sunt detul de multe astfel încât să te țină doi-trei ani.
Ar mai fi o variantă dar trebuie să desfaci bateria și să scoți partea aia elctronică ce stabilizează tensiunea din baterie.Acea parte conține și „timer-ul" acela nemernic care face bateria inoperabilă. Prețul ce îl vei plătii este acela că trebuie să folosești o sursă de încarcare stabilizată, precum și să monitorizezi încarcarea, astfel încât să nu explodeze acumulatorii de la supraîncălzirea cauzată de parcurgerea curentului prin ele(chestie normală)
Sau se poate recondiționa folosind elemenți ce îi vei inseria,, elemenți ce seamănă cu cei Leplache. Tipul și dinesiunea lor sunt date de codul scris pe ele.
Succes

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca bateria e destul de veche atunci e normal sa moara. bateriile au un ciclu de incarcari - descarcari. asta e viata lor.
in caz ca nu e asa de batrana, adica are cam un an de viata, atunci incearca sa o calibrezi. cel mai simplu e sa o incarci la maxim si apoi sa lasi laptopul aprins, desconectat de la incarcator si fara sa faci nimic, adica fara sa folosesti nimic, il lasi pana se descarca singur si se stinge. daca are vreo problema de acest gen atunci o sa iti indice bine bateria ce o are. bafta.

| al3xander a răspuns:

Pai bateria e stricata, numai ai ce sa-i faci. singura optiune este sa schimbi bateria dar nu-ti convine pentru ca poate ajunge si 100 de euro una originala iar eu nu m-as risca sa i-au una chinezeasca.

| bohren a răspuns:

Am aceeasi problema de mai bine de jumatate de an. da singura solutie e sa iti cumperi alta baterie si sa ai mai mare grija de felul in care o folosesti pe cea noua. cand e laptopul pornit nu mai sta cu bateria. scoatea si tine-l in priza. functioneaza mai bine asa.

| rzvn21 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai Windows 7. Nu ai nici o problema cu bateria. Este un bug in Windows 7. "Multumita" unor "cunoscatori" probabil ai cumparat degeaba o baterie noua. Solutiile sunt urmatoarele:
1 : schimba sistemul de operare (XP, VISTA, LINUX, ORICE IN AFARA DE WINDOWS 7)
2 : da-i un power reset (s-ar putea sa nu mai trebuiasca sa schimbi sistemul de operare)
3: scoate bateria din laptop, stai pe incarcator 30 de min o ora, dupa care baga bateria la loc.

In 99% din cazuri una din cele 3 solutii a rezolvat problema.

REPET! Nu este de vina bateria, ci este un bug la Windows 7. Sper macar pe viitor sa ajute pe cineva acest reply.

| paulapaulapaula25 a răspuns (pentru rzvn21):

Si eu am aceeasi problema si tot Winsows 7. Nici eu nu am crezut ca trebuie sa schimb bateria. L-am lasat cateva zile fara nici o miscare, nu am intrat pe el. Era imposibil sa imi zica fix acum asta. Multumesc de sfat! Tu trebuia sa iei funda!