| anonim_4396 a întrebat:

de ce cand pornesc laptopul imi apare acest mesaj "
realtek fe family controller series v1.24
PXE-E61 : Media test failure, check cable
PXE-M0F: exiting PXE ROM
reboot and select proper boot device or instert boot media in selected boot device and press a key"

Scuzati categoria dar nu aparea Tehnologie
Funda celui care ma scapa :p

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Scoate bateria
desconecteaza de la curent, adica incarcatorul
tine apasat butonul ON timp de vreo 2 minute
conecteaza la curent, fara baterie si starteaza.
continua eroarea?

| doctorandus a răspuns:

Nu are de pe ce demara, probabil s-a built hard discul sau tabelul de partitii sau ai schimbat optiunile de bootare (UEFI in loc de CMS sau invers) sau modul de citire a discului dur (AHCI in loc de IDE sau invers).

| Saskesai a răspuns (pentru gelu1970):

Da sad ce e de facut? Trebuie sa.l duc la reparat?

| gelu1970 a răspuns (pentru Saskesai):

Pasul urmator are nevoie de deschiderea laptopului. daca tu crezi ca stii sa o faci si nu ar fi prima data cand deschizi un laptop e ok. in caz contrar mergi la service