| Lipsa47 a întrebat:

Sall am si eu o problema cu pc-ul, aseara cand l-am oprit mergea corect dar astazi cand am incercat sa-l pornesc imi aparea mesajul "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key" si nu stiu ce sa fac?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Verifica ordinea de boot in bios sa fie la first boot device Hdd.
Tot in bios vezi sa fie selectat IDE in loc de AHCI in tabul -> Advanced in dreptul -> sata controller mode-IDE.

| jabiilord a răspuns:

Nu iti mai vede Hard Disk ul.
Deschide carcasa si scoate panglica fie ea SATA sau ATA de la HARD DISK si alimentarea. Infigele la loc si mai curata calculatorul de praf.
http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html