| PIKOKOKO a întrebat:

Imi poate recomanda cineva un monitor?
Singura cerinta e sa suporte 1920x1080 (1080p)

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Presupunind ca te vei juca... http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/e2460sd2-24-inch-1ms-black/
Mare, frumos, de banii care iti mai ramin poate mai iei ceva interesant. Si ca sa imi multumesti, baga codul asta la checkout - 92WQ7UMX
Funda da-o cui o vrea, nu ma intereseaza. Spor la cumparaturi!

11 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cateva marci care am avut si s-au comportat bine: LG, Philips, Samsung, Horizon, Benq. Bineinteles cu display (panel) cu rezolutie de 1920x1080.

Bula
| Bula a răspuns:

Ia-ti un smart tv Q-Led UHD, va merge sigur pe acea rezolutie si poti sa te uiti si la TV sau sa umblii pe Internet, dar si ca monitor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce buget? Daca vrei sa te si joci, sunt o gramada de mizerii full HD care te vor face sa iti tragi palme. Eu am avut un BenQ foarte laudat de o gramada de distrusi de pe net si mi-am bagat picioarele in el de full HD, am reparat ala vechi 1280X1024 si am revenit la el.

| peperonies a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi place cum zici ca ti-ai bagat picioarele in el si nu DE CE ti-ai bagat picioarele in el.

| PIKOKOKO explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa nu treaca de 800 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru peperonies):

Pentru ca BenQ GW2255. Tearing, ghosting cit cuprinde. O mizerie. Probabil ca aia care il ridica in slavi sunt mai chiori ca mine si vin de la un monitor pe negru-verde din anii 80.

| peperonies a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tearingul e mult mai probabil sa fie de la placa video decat de la monitor. Asta demonstreaza ca habar nu ai despre ce vorbesti.
Ghosting inseamna ca se uita cineva la tine in monitor cand te joci si le zice inamicilor unde esti. Nu pre are legatura cu calitatea imaginii. Cat despre monitor din specificatii pare destul de bun. Poate ai nimerit tu unul prost. Si pare entry level deci nu poti sa te astepti sa se vada ca un tv de 10000 de lei.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la tine nu rezolutia a fost problema... Sa zici ca iti bagi picioarele in el de full hd ca ai avut niste tearing e ca si cum ai zice ca iti bagi picioarele in ele de accidente rutiere din cauza cailor putere ai masinii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru peperonies):

Gresit. Nu e de la placa video. Am aceeasi placa video, monitor mai mic, toate bune.
Legat de ghosting, din nou gresit. https://www.madebymark.com/......ages-html/
Gindeste-te ca la mine pana si cand dadeam scroll down pe o pagina web se vedea cum "plinge" textul. Am un LG 1972H-PF de prin 2008, cu 2 mersi, contrast excelent, toate bune.
Nu am nimerit doar eu unul prost, am mai discutat cu alti proprietari sau fosti proprietari nefericiti de asa ceva.

| PIKOKOKO explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci e bun monitorul care mi l-ai dat tu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PIKOKOKO):

E foarte ok ca specificatii vs pret, ramane de vazut ce noroc ai la pixeli morti si altele de genul. In principiu ar trebui sa te tina vreo 3 ani macar oricit de prost ar fi. Buba e ca majoritatea producatorilor nu le testeaza dupa productie, doar Dell stiu sa faca asta. Buba e ca un Dell cu specificatiile astea nu prea gasesti in banii tai... si cum ziceam, e loterie. Ai sanse mari sa prinzi un monitor fara probleme.