| Razzvan5444006644 a întrebat:

Hai salut, pana la urma mi-am cumpărat un monitor (Samsung g4) de 240 hz si panou ips, faza e ca imi trebuie un cablu display port care sa suporte, imi poate recomanda cineva un cablu de calitate care sa duca 240 hz fullhd?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......lungime-2/

Pentru 240Hz pe FullHD, ai nevoie de aproximativ 32.4 Gb/s, caci atata cere standardul HBR3 (High Bit Rate 3).
Deci orice cablu DP cu standardul 1.4 e ok
(HBR3 a fost introdus in 1.3, dar ia neaparat 1.4 )

Cabluri DP 2.0 oricum nu o sa gasesti, sau daca gasesti, costa o mica avere.
Acestea sunt destinate pentru 4K@120 si mai sus.

In alta ordine de idei, LINDY face produse de calitate, dar am avut cabluri HDMI si DP de la mai multi producatori, precum InLine, Logilink, DeLock, Gembird, si spre surprinderea mea, toate au fost ok.