| VyKond a întrebat:

Imi puteti recomanda un sistem de gaming in maxim 1300 lei ( placa de baza, placa video, memorii si procesor )? Mentionez ca am o carcasa cu format ATX, HDD si sursa de 550 W ( ARP firma) Multumesc! (DAU FUNDA)

Răspuns Câştigător
| darkwisper a răspuns:

I5 e tatal lu CPU de gaming.
Vrei jucarie sau vrei scula(tool)?
E-mag e scump, am recomandat sigmanet ca e mai rezonabil la bistari.

Iti fac un calcul scurt.

Procesor Intel Core i5-3330=768 ron
Placa baza Asus P8H61-M LX3 Socket 1155, mATX = 190 ron
RAM Corsair XMP Predator ddr3 2x4gb 1600Mhz = 208 ron
Video nVidia GeForce GT 430 2GB = 250 Ron

Absolut de este mai ieftin si nici chiar -no name-
Cat de cat acceptabil!

3 răspunsuri:
| darkwisper a răspuns:

Cumpara-ti placa de baza si procesor i5.
Ram recomand 8gb. DDR3
Placa video, depinde daca ai preferinte.
Sigmanet.ro si fa calculul.
Nu te duce mai mult de 1400 lei.
Recomand sa mai faci rost de putini bani.

| VyKond explică (pentru darkwisper):

Vreau sa il iau de la eMAG pentru ca acolo il pot lua linistit in rate, dar mi se pare mai mult 1400, eu voiam sa-l iau la 1200, dar am zis hai ca e 1 milion, dar acum ma intereseaza pentru un sistem bun de gaming, ma gandeam la procesoare mai ieftine de la amd ca Phenom II x4 965BE care e un quad core bun... Imi poti recomanda mai detaliat?

| Korrawi a răspuns:

Eu zic mai bine sa iti iei o consola, la banii aia nu-ti iese sistem de gaming decent. O placa video ok e cam 1000 de ron cel putin. Aia is toti banii.
Cand citesc sistem gaming, eu inteleg sa ma joc la rezolutie 1980x1020 si detalii high+.