| JusticeForCraiova a întrebat:

Salut.
Care are timp sa-mi faca si mie o configuratie de calculator special in gaming buget maxim 20milioane.
Placa de baza, procesor, sursa, carcasa, rami, dvd-rw, hdd, placa video

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Tu iti bati joc de noi cu bugetul ala. In al doilea rind, tu ai habar ce rata de retur si ce probleme cu dual layeru' are Asus? Uite calculator decent de gaming - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/582104/

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LegoLegolas a răspuns:

Salut iti pot face o configuratie dar produsele vor fi de pe Pcgarage.ro are vreo problema?

| LegoLegolas a răspuns:

Am depasit cu aproape 400 lei da nu o sa ai probleme in jocuri.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/622676/

| XtReMee a răspuns (pentru LegoLegolas):

Acelasi **** ca la mine i asta vrea performanta cu bani putini apropo placa video e slaba pe 128 bit nu duce nici gta4

| XtReMee a răspuns (pentru LegoLegolas):

Procesoru nu corespunde cu palca de baza necesita procesor cu versiune Intel HD graphis

| LegoLegolas a răspuns (pentru XtReMee):

Cica nu duce GTA 4. Pai daca un amarat de Palit GT 630 il poate duce placa asta poate il duce si pe high! Si sa vad placa ta pe care ai aleso sa duca...

| JusticeForCraiova explică (pentru LegoLegolas):

Ce nu-mi place la wishlistu tau e ca placa de baza are 2 sloturi in loc de 4 placa video e slabuta una nVIDIA gtx 650 e super jmkr pentru jocuri http://www.emag.ro/wishlist/2512727806 uite aici o configuratie facuta de mine in jur de 23 milioane

| JusticeForCraiova explică (pentru XtReMee):

Ba uite aici configuratie de 23 24milioane nu ceai facut tu http://www.emag.ro/wishlist/2512727806

| XtReMee a răspuns (pentru LegoLegolas):

Bai frate uitate la cerintele gta 4 cat cere la bus memorie

| LegoLegolas a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Pai de ce nu ai dat mai multe detalii la configuratie? Ehh asta e Spor la jocuri!

| LegoLegolas a răspuns (pentru XtReMee):

Bai frate chiar daca nu esti frate cerintele sunt ca sa te incadrezi in ele. De exemplu la minim is cerintele care merge jocu perfect dar pe minim. Daca esti mai jos de cerinte sunt posibile incompatibilitati sau sa-ti mearga cu cativa FPS mai putin. De exemplu am un prieten care juca Assassin's Creed Revelations pe AMD sempron 64 Le-1100 cred! Si ii mergea un pic sacadat. Deci GTA 4 va merge bine poate chiar foarte bine!

| JusticeForCraiova explică (pentru XtReMee):

Duce pe draq e praf sistemu, uitate la placa video straight face

| XtReMee a răspuns (pentru XtReMee):

Pret 1910

| JusticeForCraiova explică (pentru XtReMee):

Auzi, iti bati joc joc de mine?straight face daca nu te priecepi la un 1 pc special in gaming nu te mai baga, placa video slaba, dvd-rw si el slab mai bine puneai un Asus... tu faci crima cu calculatoru tau serios...

| JusticeForCraiova explică (pentru XtReMee):

Vezi ca exista si wishlist pe eMAG

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Imi place pc tau dar uite si configuratia mea http://www.emag.ro/wishlist/2512727806

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

1. Bani de factura la curent ti-ai pregatit?
2. DDR 1333 cu un Phenom Black Edition? Ce gluma de prost gust e asta?
3. Coolere HDD? Profund inutile, mai bine iei o carcasa cu airflow fata-spate, daca tot vrei sa faci OC.
4. Iei BE si nu iei cooler pentru procesor?
5. Placa video e cu mult mai slaba decit HD 7770.
----------------------------------------------------------
Ca si concluzie/sugestie - daca bugetul e limitat si vrei sa il iei acum, de ce nu faci un dram de bine si iei frumos un i3, il folosesti cu IGP-ul o perioada, si dupa aia iti iei o placa video mai potenta?
P.S. Crede-ma ca si eu as vrea sa te sfatuiesc sa iei un AMD. Si eu vroiam musai AMD cind mi-am facut upgrade-ul, dar sint mult prea multe argumente contra.

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Ba fa tu comparatie dintre hd 7770 si placa mea nVIDIA gtx 650 sa vezi care e diferenta straight face... ba tu nu stii ce e ala un pc gaming adevarat vad ca esti paralel dar esti asa tu n-am ce sa-ti fac ba procesoru ala are cooler in cutie daca nu stiai sa am sa-i schimb cooleru ca face calagie Intel core i3 e praf 1 core ce faci cu el? + ca amd phonem black edition are 4cori 3, 4mhz 4 nuclee + ca la overlock are peste 4mhz si mai deblochezi 2 cori tongue.

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Te apuca brusc, vad. Hai sa le lamurim pas cu pas...
1.Ia si sapa un pic si vezi benchmarkuri cu HD 7770 si GTX 650, nu trebuie' sa ma crezi pe mine pe cuvint.
2. Daca iei BE, il iei ca sa ii faci overclock. Ca nu ai cea mai buna placa de baza pentru asta, mai treaca-mearga, dar sa faci chestia asta cu coolerul stock... ehem, mai citeste.
3. i3 3220 are 2 core-uri, 4 thread-uri. In unele joace bate chiar si i7, chiar daca si-o ia masiv de la procesoarele in 4 core-uri sau mai multe, fie ele AMD, fie Intel, dar asta in aplicatiile optimizate ca lumea pentru 4 sau mai multe core-uri.
P.S. Nu stam sa ne luam la harta, credeam ca purtam o discutie. Incearca si tu sa raspunzi punctual, ca sa ajungem undeva. Din ce ti-am zis eu mai devreme, nu ai atins decit vreo doua subiecte.

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Tu iti bati joc de noi cu bugetul ala. In al doilea rind, tu ai habar ce rata de retur si ce probleme cu dual layeru' are Asus? Uite calculator decent de gaming - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/582104/

| XtReMee a răspuns:

Bai tilica ce *** pc performant vrei la 20 de mil vrei bani putini si performanta mare

| Lazar_Alexandru_1988 a răspuns:

JusticeForCraiova, daca tot esti asa tare-n gura si nu-ti convine nimic, de ce nu ti-l faci singur? ia-ti un i3 si o placa video gtx 560, sau amd hd 7850, un hdd de 500, 4 gb ddr3 si gata