| nukeyly a întrebat:

In ce conditii (de lab?) poti atinge vitezele astea pe un pc normal nu vorbim de ryzen 7 9,
Ryzen Threadripper 3990X, Pro 3995WX cu 64 (128) core
USB 3.0: Up to 5Gbps data transfer
USB 2.0: Up to 480Mbps data transfer?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu am un i7-9700K cu porturi USB 3.1. In general transfer de pe USB cu in jur de 145 000 kB/s. Am vazut si in jur de 400 000 kB/s, dar din moment ce am transferat pe hard disk asta a durat doar pana cand s-a umplut cacheul.

3990X e mult mai bun decat procesorul meu.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A da, spre edificare: adaptorul USB este pentru SSD M.2 SATA. Deci nu e hard disk pentru USB.

Iar cablul USB conteaza foarte mult, poate face diferenta intre doar 40 MO/s si peste 140 MO/s.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In caz ca nu faci diferenta, asta inseamna circa 140 MO/s.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In cazul in care si device-urile respective pe care le conectezi la PC urca pana la ratele alea de transfer. Am vazut viteze de genul cand aveam i3-2120, deci nu trebuie vreun SF de calculator.

| NLS a răspuns:

Rata de transfer a dispozitivului trebuie sa fie mai mare decat rata teoretica de transfer a cablului/standardului.
Altfel e logic ca n-ai cum sa atunci viteza maxima.
Conteaza, cum a zis GabiDumitrescu, cablurile.

De exemplu un SSD pe interfața SATA si in format 2. 5inch, ce are vitezele la citire 600MB/s si la scriere 500MB/s, va ocupa toata banda.

Dar sunt si multe care nu trec de 450, sau 400MB/s.
Fie datorita controllerului, fie datorita incalzirii modulului de memorie, etc.
Sau, din cauza cablurilor.