| nukeyly a întrebat:

Ce cpu iti trebuie sa mienzi decent crypto, i7-9 sau ryzen cat ram ar trebui?
De pe un laptop cam ce poti face? Un sistem avansat atinge 100 Terahash/s (TH/s).

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

A ti innebunit toti cu crypto, ce crede ti ga gata va imbogatiti? Povești, nimic, zero

| NLS a răspuns:

Nu se mai mineaza cu procesorul de prin 2011-2012.

Minatul, chiar si cu placi video cu un raport bun pret-consum-performanta, a devenit nerentabil, atata vreme cat:
++nu ai o mini-ferma cu macar 50 de placi video (castigul cu o singura placa tinde spre 0, doar lucrand cu multe placi obtii ceva)
++nu locuiesti intr-o tara unde electricitatea e super ieftina
++nu locuiesti intr-o tara unde clima e rece, si deci nu ai nevoie de racire suplimentara pentru placile video, care emana multa caldura- lucrand la maxim.

un sistem pentru minat cripto, consta dintr-un CPU cat mai slab (Celeron mai vechi cu 2 sau 4 nuclee)
8GB RAM
si cat mai multe placi video (5, 6,8, pana la 12)
(RX 480, RX 580, RX 5600XT, RX 6800, RX 5700XT
GTX 1060, GTX 1660TI/SUPER, RTX 2060, etc).

Sursa sau sursele, le alegi in functie de numarul de placi video.
Pentru 5-6 placi ca RX580, ar ajunge in principiu o sursa de 1600W.
Cam asa arata o placa de baza pentru minat.
Majoritatea placilor de baza au 4-5 sloturi PCIe, cea de fata are 12.
Placile video le conectezi prin "risere".

https://m.media-amazon.com/images/I/71BrpsC0naS._AC_SL1024_.jpg

Daca vrei sa castigi ceva, fie investesti la bursa, fie cumperi criptomonede aflate la inceput de drum (foarte ieftine) sperand sa le creasca valoarea.

| nukeyly explică (pentru NLS):

Orice cpu scos in prezent e mai slab de cat un gpu?

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru nukeyly):

Orice procesor CPU este pe 64 biti, procesoarele grafice GPU au magistrala si de 1024 biti, chiar de 4096 biti deci cu mult mai puternice decat CPU

| NLS a răspuns (pentru nukeyly):

E vorba despre cum functioneaza fiecare.
Pentru minat ai nevoie de operatii simple, dar FOARTE multe.
Adica exact ceea ce stie sa faca o placa video.
Un procesor e capabil sa realizeze mult mai putine operatii pe secunda decat o placa video, insa mult mai complexe.
Nefolositor pentru minat, s-a stabilit ca doar pierzi electricitate in acest mod, de aceea s-a renuntat la minatul cu CPU si s-a trecut la placi video,
si mai apoi la ASIC-uri (care sunt construite exact pentru a mina o anume moneda).

| dinaprilie a răspuns:

Iti trebuie placa video, puternica, multe placi video. Vezi ca exista un calculator pe net unde iti bagi config si iti spune cam cat poti sa faci.