| Bot_Alin_1992 a întrebat:

Înainte să-mi bag cs go calculatorul se mișca excelent.
După ce-am băgat cs go a început ca pc-ul să lăguiască așa de tare încât se bloca la start up, iar jocurile care mergeau cât de cât ok, au început să se blocheze, dar jocul mergea destul de bine.
Când nu mă jucam cs go totul mergea ca atunci când nu aveam jocul, dar după câteva zile de cs go a început să-mi dea următoarea eroare,, Windows detected a hard disk problem"
,, Back up your files immediately to prevent Information loss, and then contact the computer manufacturer to determine if you need to repair or replace the disk" și când am dat,,show detail" îmi zice pentru că o eșuare a diskului poate cauza pierderea tuturor programelor, filelor și documentelor trebuie să-i fac backup și să-l duc la reparat și îmi mai spune,, wich disk is falling?"
The following hard disk are reporting failure:
Disk Name: ST31000340NS ATA Device
Volume: C:\; E:\
Și când îi dau restart sau îl închid și-l deschid îmi arată asta după ce face de două ori beep (normal făcea doar o dată) :
A7641AMS V17. 7 030612
AMD FX (tm)-4100 Quad-Core Processor
DRAM Frequency For DDR3 1333 (Unganged mode 64-bit)

Initializing USB Controller. Done.
4096MB OK
USB Device(s) : 1 Keyboard, 1 Mouse, 1 Storage Device
Auto-Detecting SATA5...ATAPI CDROM
Auto-Detecting SATA4...Hard Disk
SATA5 : HL-DT-ST DVDRAM GH24NS90 IN00
Ultra DMA Mode-5
SATA4 : ST31000340NS SN06
Ultra DMA MODE-6, S.M.A.R.T. Capable and Status BAD
Auto-Detecting USB Mass Storage Devices.
Device #1 : Generic Storage Device *HiSpeed*
01 USB mass Storage devices found and configured.

4th Slave Hard Disk :S.M.A.R.T Status BAD, Backup and Replace
Press F1 to Resume.

Tata nu vrea să ducă pc-ul la reparat, nici măcar hard-ul.
Nu există o altă soluție de a remedia problema?
Hardul e un SSD de 1 TB.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ba da, un Hiren Boot CD mai vechi cu HDD Regenerator pe el. Atentie ca daca discul e prea stricat, nu va mai functiona deloc dupa reparatie.

| Wolf1kalal a răspuns:

Reseteaza-l daca poti

| MiHai3122 a răspuns:

Du-te la un it-ist, ai o problema la hard disk si nu cred ca ai putea sa o rezolvi tu

| Думитреску_Джордж_1994 a răspuns:

Pai, ai o varianta, verifica cu CristalDiskInfo si revino cu ce eroare iti da.

| Bot_Alin_1992 explică (pentru doctorandus):

Dar merge și pe un ssd? că de la nume pare să fie pentru HDD în plus nu vreau să-l stric mai tare decât este.

| doctorandus a răspuns (pentru Bot_Alin_1992):

SSD de 1 TB trebuie sa fi fost foarte scump acum un an sau doi, daca nu e de calitate inferioara. Da, in principiu il poti folosi pe SSD, e chiar mai bine, ca nu se mai blocheaza fizic ca HDD-urile foarte bulite, deci nu se strica definitiv din cauza asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Bot_Alin_1992):

A, da, m-am lamurit: nu e SSD, e un hard disk disponibil din 2007. Pe atunci nu prea existau SSD-uri, sau erau caraghios de mici (ca spatiu de stocare).

| RainbowThanos a răspuns:

Uita-te in bios si vezi daca ai la SATA DEVICE 1 SSD-ul selectat. Apoi du-te la S.M.A.R.T. si alege optiunea disabled.

| doctorandus a răspuns (pentru RainbowThanos):

Aia doar ii ascunde notificarea, nu-i rezolva problema.

| RainbowThanos a răspuns (pentru doctorandus):

A ok.

| Bot_Alin_1992 explică (pentru doctorandus):

E SSD că-mi spune dacă mă uit prin pc și dacă nu era SSD, nu s-ar mai deschide rapid pc-ul ci mai lent, dar înainte de problemă nici nu se deschidea bine pc-ul că imediat se deschidea și-mi arăta desktop-ul.

| Bot_Alin_1992 explică (pentru MiHai3122):

Deci să înțeleg că nu am altă soluție decât să-l duc la cineva care poate să-l facă.

| doctorandus a răspuns (pentru Bot_Alin_1992):

Daca e SSD nu e vorba de ST31000340NS.