| geany550 a întrebat:

Intel® Pentium Dual Core E6600 - procesorul asta e destul de bun pentru a rula jocuri gen mafia 2, gta 4, prototype(la rezoluti nu neaparat maxime)?

face parte din Sistem desktop Serioux Action V4 Intel® Pentium Dual Core E6600 3.06GHz, 4GB DDR3, 500GB, ATI Radeon HD 5570 1GB. e bun la jocuri?

33 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Poti sa joci aproape ori ce joc, unele pe rezoluti mai mici si cu detalile pe mediu! Pentru jocurile noi iti recomand windows 7 sa mai castigi ceva fps-uri!

| geany550 explică (pentru ROB3RT89):

Da oricum imi iau windows 7 64 bit si chiar daca nu e nevoie imi bag un game booster.dar care e diferenta intre un Intel pentium si Intel pentium dual core?

| NoChanceForUs a răspuns (pentru geany550):

Tu ești nebun?laughing

| geany550 explică (pentru NoChanceForUs):

Da de ce?

| NoChanceForUs a răspuns (pentru geany550):

Păi ai un alien de pc,și tu ai dubii dacă e bun sau nu?!
P.S.: Dual core=doo procesoare-Deci, îți dai și tu seama că e mai bun. Știi vorba: unde-s doi, puterea crește.

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Intel Dual Core'ul e mai bun decat Intel Pentium... Are o putere mai mare ca sa zic asa...

| iNs a răspuns (pentru geany550):

Intel Pentium 4-are un singur nucleu
Intel pentium dual-core are 2 nuclee(are perfomanta aproape dubla fata de cel cu 1 nucleu)

| geany550 explică (pentru iNs):

Deci in concluzie n-o sa am probleme cu Intel pentium dual core?

| geany550 explică (pentru DoRu):

@DoRu vrei sa zici ca Intel pentium dual core e mai bun decat Intel pentium (simplu)nu? asta oricum imi dau seama

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Absolut deloc!

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Cam asa ceva... :d

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Cum a spus si iNs... Intel Pentium 4-are un singur nucleu
Intel pentium dual-core are 2 nuclee(are perfomanta aproape dubla fata de cel cu 1 nucleu)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru geany550):

Game booster? Cred ca glumestilaughingNu e cazul la sistemul tau...Intel pentium e din vechia generatie singlecore pe un nucleu iar dual core are 2 nucle! Acum sa nu crezi ca e ca si cand ai avea 2 procesoare fizicehappyWindows 7 64 biti? Inca nu au aparut toate programele, s-ar putea sa ai ceva incompatibilitati!

| geany550 explică (pentru ROB3RT89):

Si inca ceva.nu e sistemu meu.dar am pus ochii pe el si vreau sa mi-l achizitionez dar intai sa va dati cu parerea voi

| DoRu a răspuns (pentru ROB3RT89):

Esti aiurea? Windows 7 64 bit are tot ce'i trebuie ca si la ala pe 32 bit... Intel pentium e din generatia veche dar nu si dual core'ul pentru cunostinta ta. si dual core are 2 nuclee
Si eu zic ca game booster e super ok! Dar priveste partea plina a paharului, ai un vot din partea mea. stupid!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DoRu):

Si eu n-am zis ma tot doua nucle sau tu citesti cu posterioru-ul? Game booster iti mareste performanta cu 100 mb rami si ceva + la placa video, cea ce poate face si el prin overclock! Se vede ca esti c-am strain de it si mai ales de softwarelaughingGasesti programul apache pe 64 de biti? Eu zic ca trebuie sa te mai informezi putin!

| geany550 explică (pentru ROB3RT89):

Dar pentium dual core nu e un procesor invechit/slabut?

| DoRu a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu comentez nimica. dar "Game booster? Cred ca glumestiNu e cazul la sistemul tau...Intel pentium e din vechia generatie... " Ce ai zis u.

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Nu... Nu e invechit.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru geany550):

Normal jocurile cer core 2 duo, dual core e sub el sa zic asa...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru DoRu):

Am zis Intel pentium 4 cu un sigur nucelu...dar dual core nu e chiar din vechia genereatie! Dar daca tu zici ca nu e invechit ce mai zici de intetel i5 sau i7? Cred ca tu esti in urma rau cu tehnologia! Cat despre game booster am zis ca nu e necesar la sistemul specificat de el! Totus daca u zici ca dual core nu e invechit e clar ca esti in urma rau cu tehnologialaughing

| DoRu a răspuns:

Da! Merg cam destule jocuri... big grin
Joaca linistit...

| geany550 explică (pentru DoRu):

Pe o scara de 1 la 10 fata de procesor Intel i3 ce nota i-ai da?

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Nu stiu ce sa zic...

| uNKN0Wn a răspuns:

Mafia 2 - Mediu-High pentru ca e foarte bine optimizat.
GTA 4 - Low - extrem de prost optimizat, dar cu patch il poti juca pe medium.
Prototype - High cu rezolutie micawinking

| iNs a răspuns:

Procesorul ii cam invechit... opteaza pentru ceva mai bun gen core 2 duo/core i3 etc. zi-mi si mie bugetul tau ca iti fac eu o configuratie pentru jocuri.Si apropo de sistemul ala:
gta 4 -merge la mediu
mafia 2 -cred ca iti merge low spre mediu
prototype-low-mediu

| geany550 explică (pentru iNs):

As vrea sa ma incadrez in maxim 2.000 ron

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Aici nu stiu ce sa zic... cam greu...

| geany550 explică:

La ce vreau sa ajung e sa joc orice joc nesacadat indiferent de cum setez grafica dar nici chiar sa pun pe grafica minima si sa mearga sacadat

| DoRu a răspuns (pentru geany550):

Cam asa ceva...

| geany550 explică:

Daca un joc merge sacadat e din vina procesorului, a ramilor sau a placi video?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru geany550):

In mare parte din cauza placi si a ramilor, vezi tu cele noi cer 2gb recomandat dar nu spun si ddr2 sau dd3 si placa video pentru jocuri care folosesc puternic pHisx trebuie sa fie gtx sau gts!

| 0vaHD a răspuns:

Este mai mult decat bun. big grin