| AtomicTH a întrebat:

Intentionez sa achizitionez un sistem Edifier S730 si aici intervine problema : am o placa de baza ASRock B85M Pro3 cu 5.1 Audio with Realtek ALC662, si ar mai fii nevoie de o placa audio si daca da/nu cu ce ma ajuta ea? (in afara faptului ca reda un sunet cat mai clar rolling on the floor )

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Nu ai nevoie de o placa sunet noua.
Pentru un ascultator obisnuit, e destul de ok happy

8 răspunsuri:
| AtomicTH explică (pentru Utilizator1234):

I-au sistemul mai mult pentru bass decat pentru muzica clasica sau alte genuri. Oricum mersi mult

| I0nuT55 a răspuns:

Cu placere, o seara buna!

| AtomicTH explică (pentru I0nuT55):

Dupa o cercetare de 10 min am realizat ca trebuie placa audio, pentru ca sistemul audio nu are mufa jack ci doar Audio in PC (2x RCA)
Audio in CD (2x RCA)
Digital in Optic
Digital in Coaxial

| I0nuT55 a răspuns:

Atunci,iti cumperi un cablu din asta https://www.google.es/......ps?/search
Iesi mai ieftin decat cu placa sunet

| AtomicTH explică (pentru I0nuT55):

Numai ca prin cablu mai scade calitatea si stii cum e prefer sa mai dau inca 2-3 milione pe o placa de sunet care poate o sa-mi mai fie de folos si raman cu o calitate decenta daca nu buna.

| I0nuT55 a răspuns:

Da,ai dreptate...
Eu un cablu' de genu' folosesc, si sunt multumit de calitate happy

| Utilizator1234 a răspuns:

Pai daca ai optic pe placa integrata nu crezi ca e mai simplu sa legi sistemul cu un cablu digital si astfel sa lasi sa functioneze DAC-ul sistemului care e cel mai probabil mai bun decat o placa de sunet integrata?

Daca nu te intereseaza decat sa huruie basi, nu are rost sa dai 2-3 milioane pe o placa de sunet. Pentru ca fix huruiala aia probabil nu-ti va da voie sa sesizezi vreo diferenta. Oricum, atat timp cat sistemele astea pentru PC au DAC integrat nu prea mai are rost sa investesti intr-o placa de sunet decat daca n-ai conectica necesara.

| AtomicTH explică (pentru Utilizator1234):

Ai punctat bine. Imi i-au sistemu de 150 w pentru basi, deci sa inteleg ca basu ramane la fel. Mersi mult pentru raspuns