| andi456 a întrebat:

Intrebare scurta este nevoie sa stii programare procedurala pentru OOP?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programarea procedurala e baza programarii OOP. nici nu vad cu altfel ai incepe sa inveti programare... ca direct cu OOp sigur nu e varianta cea mai indicata

8 răspunsuri:
| andi456 explică (pentru suntserios):

Multumesc de raspuns apropo mai am o intrebare eu pana acum am facut c++ la liceu am ajuns la recursivitate problema este ca la informatica am facut la scoala foarte putine teme.recent am auzit ca as putea sa o iau de la inceput cu un limbaj mai usor si anume c.este c mai bun pentru incepatorii in programare decat c++? daca nu mi ai putea recomanda alt limbaj? stiu ca nu e cea mai buna solutie sa cer parerea unei singure persoane dar din cate vad ai o cultura generala foarte vasta si m ar ajuta mult un raspuns de la tine
!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andi456):

Nici un alt limbaj nu e mai bun decat C++ pentru a invata programare. Poate C, dar mai mult ca sigur tu ai facut pana acum o combinatie intre cele doua nicidecum C++ in adevarata lui valoare.

C/C++ te ajuta sa intelegi multe din principiile de programare pe care nu ai putea sa le intelegi in limbaje mai high level.

Programarea procedurala, alocarea de memorie, dealocarea de memorie, tipurile de date, implementarea functiilor de baza le faci la cel mai jos nivel in C si inveti ce se intampla de fapt in spatele unui limbaj high level precum Java sau Php

Continua cu C/C++. Cand o sa ai un minim de baza in programare te poti uita si la alte limbaje... php daca te intereseaza partea de web sau Java daca vrei un limbaj strict OOP

| andi456 explică (pentru suntserios):

Multumesc de raspuns intr-adevar acum inteleg ca practic n am facut decat c++ proceduralcare este asemanator cu limbajul c, doar sintaxa difera putin, insa mi se pare mai greu c++ procedural decat c.
Totusi ar fi o alegere buna daca as incepe iar programarea procedurala cu c, iar mai apoi sa ma duc catre OOP folosind java? nu de alta dar zic java pentru ca mi ar placea dezvoltarea de aplicatii Android.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andi456):

Ideal ar fi sa inveti oop cu C++, din simplu motiv ca stii deja sintaxa si te poti concentra pe principii. Insa asta e doar parerea mea... trecerea la java ar fi mult mai simpla pe urma, daca trebuie sa intelegi doar sintaxa

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andi456):

Eu primesc limbajele de programare ca o unealta in care pui in practica principiile programarii. Odata ce ai inteles ce ai de facut, cu documentatie, te poti adapta la orice limbaj. Insa la inceput nu consider oportuna amestecarea limbajelor. Depinde acum si de capacitatea ta de intelegere si acumulare de cunostinte

| andi456 explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns.Tu in ce domeniu programezi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andi456):

Fac ceva aplicatii server side in C++ si php

| bystefu a răspuns (pentru andi456):

Majoritatea sunt librarii care doar usureaza sau adauga functii noi unui limbaj, derivate.In fundal, de fapt se bazeaza pe c. Cum e jquery pe javascript.Cum e Android bazat pe linux, sau ubuntu, fedora care stau tot pe linux. Sper ca intelegi.