| andrei056 a întrebat:

javascript are programare procedurala?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi? Spune in engleza pls.

| andrei056 explică (pentru anonim_4396):

Adica:javascript are programare orientata pe obiect! asta stiu! vreau sa stiu daca are si programare procedurala ca la c++? ps nu vreau raspunsuri de pe wikipedia! raapunsuriile de acolo sunt fe ****!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei056):

Da, e orientata pe obiect(e). Object Oriented and Functional Programming...

| WithinShadows00 a răspuns:

Javascript e oarecum "multi-paradigm".
Poti scrie si in mod procedural cu el (de exemplu poti scrie majoritatea algoritmilor de la scoala - unde inveti programare procedurala). Nu e obligatoriu sa scrii object-oriented. De altfel in Javascript nu exista clase ca sa zici ca e object-oriented. JS lucreaza cu prototipuri de clase.