| ScortSyndicate90 a întrebat:

La toate dispozitivele Asus dar mai mult la pc-urile Asus fie ca au windows 10 8 8.1 sau 7 au instalat ceva si anume Asus on screen display, asta apare daca scrii Asus sau display etc in bara de cautare in windows la lupa aia unde apare si Asus splendid! Ce sunt astea si la ce ajuta? Dar mai ales Asus on screen display, ce este? Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

E mai mult un driver care te ajuta sa gasesti mai repede acele aplicatii care apar cand aprinzi pc-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul driverului „Asus on screen display" poți vizualiza nivelul luminozității/volumul și alte funcții speciale suportate de laptop-ul tău.
Detalii aici: http://whatis.techtarget.com/definition/on-screen-display-OSD

| ScortSyndicate90 explică (pentru anonim_4396):

Si ce se intampla daca dezactivez acest on screen display?

| ScortSyndicate90 explică:

Asus splendid, m-am lamurit cu asta poti schimba temperatura de culoare la ecran monitor etc ceea ce mi se pare o prostie dar Asus on screen display daca il dezactivez ce se intampla si ce este mai exact cu ce ma ajuta pe mine?

| gelu1970 a răspuns:

Porcarii preinstalate de fabricanti.
Le dezinstalezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e chiar așa. Fiecare soft are rolul lui.

Dacă vei dezinstala „Asus on screen display" nu îți vor mai fi afișate acele notificări (de exemplu, volumul îl vei putea controla din tastatură însă nu îți va mai fi afișată acea bară grafică „Volum 0-100%").

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok Ciprian. Si ce e mai important? Sa ai programe de acest tip care iti reduce din performanta pc si nu aporteaza nimic semnificativ sau sa le dezinstalezi si sistemul sa foloseasca resursele?
Nu doar Asus instaleaza "aplicatii tip gunoi", asa cum le denumesc utilizatorii. Toate marcile au acest prost obicei. Insa majoritatea celor ce cumpara pc/laptop le dezinstaleaza de la prima startare. Ma refer la acest tip de aplicatii nu la ceva de care depinde functionarea corecta a sistemului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Persoana care a adresat întrebarea nu a dat informații privind configurația utilizată.
Este evident, dacă ai resurse limitate păstrezi doar soft-urile pe care le utilizezi cel mai des.