| alin9669 a întrebat:

La un televizor vechi de vreo 10 ani, intr-o anumita zona (destul de mare) s-au stricat culorile, in sensul ca in loc de rosu apare albastru... Mai pot sa ii repar? Nici nu stiu daca se mai gasesc pise pentru el, e un Watson. Problema e ca nu e al meu, si la mine s-a stricat... laughing Am inteles ca s-ar fi sticat circuitul de demagnetizare. Si nu, nu am stat cu magnetul pe el laughing)

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Tubul cinescopic este terminat.Decat sa il schimbi, mai bine cumperi alt tv nou.Nu am auzit ca un televizor de aceasta vechime sa aiba circuit de demagnetizare.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Toate televizoarele si monitoarele color cu tub au circuit de demagnetizare. Poate fi si de la acel circuit.

| K0sti a răspuns:

Schimba PTC-ul inseriat cu bobina de demagnetizare!

| alin9669 explică (pentru K0sti):

1.Se mai caseste, am un tv watson?
2. Difera de la modele la modele?
3.As putea sa o schimb chiar eu, sau e complicat si trebuie sa chem un depanator? Ma pricep cat de cat la electronica... Care ar fi riscurile daca as schimba eu PTC-ul?

| K0sti a răspuns (pentru alin9669):

Se gasesc la magazinele de piese electronice! Iti trebuie pistol de lipit! Poti sa iei si din alt televizor! Difera oarecum valorile, unele au 12 ohmi, altele 15, altele 18..depinde! Unele au 2 pini, altele 3...