| Ritska a întrebat:

Acum 2 zile am dat cu magnetul pe televizor si s-a magnetizat intr-o zona si se vad culorile aiurea! Televizorul e vechi de macar 10 ani si nu are optiune de a se demagnetiza singur. Ce solutii imi propuneti? Am citit ceva despre o metoda cu pistolul de lipit dar nu am inteles exact ce trebuie sa fac cu el.

12 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu trebuie nimic, tv-ul are incorporat un circuit pentru demagnetizare care functioneaza atunci cand acesta(televizorul) este pornit. Daca nu se rezolva nimic lasand televizorul nealimentat cam 15 minute si dupa aceia pornit, inseamna ca circuitul de demagnetizare este defect si solutia ar fi un depanator sau service.

| ZaKid a răspuns (pentru nutepriveste21):

Ori circuitul este defect, ori TV-ul nu are un astfel de circuit pentru demagnetizare (a precizat ca are vechime 10 ani).
Cea mai buna solutie este service-ul.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru ZaKid):

Nu exista tv-uri crt(cu tub cinescopic) color, fara circuit de demagnetizare si cand nu stii ceva mai bine taci ca nu o sa-ti reproseze nimeni asta.

| Siracuzia a răspuns:

Pf...si eu am patit asa odata.Nu stiam ca se poate intampla asta si am pus magnetul pe ecran.S-au inverzit toate culorile intr-un colt, dar dupa un timp s-au refacut singure.Numai ca televizorul nu e asa vechi.

| ZaKid a răspuns:

Ce ai cautat cu magnetul pe televizor?
Evident, s-a magnetizat in zona in care ai pus si normal ca se vad aiurea culorile...
Nu umbla cu pistolul de lipit nicaieri.
Cel mai bine este sa il duci in service.

@ codrinstefan2103 Nu se repara daca il scoti din priza.

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru ZaKid):

Sincer, al meu și-a revenit după ce l-am scos din priză și l-am băgat înapoi. laughing

| ionutmystic a răspuns:

laughing eu cand am facuta asta, cand eram mic, am inceput sa trec iar cu magnetul usor in asa fel incat sa apara culorile bunelaughing ideea e ca am reusit. Stiu ca exista niste instrumente speciale pentru chestii de genul asta, dar nu stiu cum se numesc. La service-uri sigur are.

| doctorandus a răspuns:

Tot cu magnetul se rezolva. Daca e sa zicem verde intr-un colt, apropii magnetul de se mareste zona colorata, il tii un minut sau doua, il iei si vezi daca s-a rezolvat. Daca nu, il mai tii un minut doua si tot asa. In loc de verde poate fi orice alta culoare.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Scoate-l din priză și lasă-l vreo jumătate de oră.

| Ritska explică (pentru codrinstefan2103):

L-am tinut o noapte inchis si degeaba.

| Attack619 a răspuns:

Mai dai cu magnetul usor in zona aia si cred ca vei reusi...eu asa am facut cand mi s-a intamplat laughing

| ZaKid a răspuns (pentru Attack619):

Nu cred ca e indicat sa mai apropii magnetul de televizor happy.