| Zsolt15 a întrebat:

Luni digi ne va pune fibra optica,,acum intrebarea e, ce router ar trebuie sa am ca sa am viteze bune, sa suporte 2 telefoane, un laptop, un tv smart 4k care reda Netflix si o consola xbox care mai face streaming pe laptop,toate sa mearga in acelasi timp(aproximativ)si sa aiba viteze bune, routerul de acum suporta dar mai are probleme cu streamingul de pe xbox, daca e posibil sa aiba si aplicatie de seatat(ca cel actual)dar nu e musai si sa nu coste mai mult de 400 lei(5 ghz e un bonus bine venit)

Recomandari?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Acum ai router gigabit sau doar 100 Mbps? Ei cand iti pun fibra iti dau si un convertor care poate fi folosit si ca router wireless fara probleme, dar setarile la ala sunt dezastru - ca si inexistente. Daca nu ai router gigabit deja, nu e nevoie sa ingropi chiar 400 RON intr-unul nou, cu vreo 250 maxim ai cateva optiuni excelente. Asa din scurt, ti-as recomanda asta: https://www.pcgarage.ro/......dual-band/
Saaaau, daca vrei si un port USB cu bunatatile pe care le poti face cu el (bagi un stick si il configurezi ca drive de retea accesibil de pe toate device-urile conectate la router, de exemplu): https://www.pcgarage.ro/......dual-band/
Voucher pentru o minuscula reducere si pentru a imi multumi ca te-am ajutat: 92WQ7UMX

| Zsolt15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e gigabit, este acesta:https://www.emag.ro/......D8SC12BBM/

| Zsolt15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si nu am inteles, usb-ul ce face?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zsolt15):

In USB poti baga un stick sau poti chiar sa conectezi un hard extern si sa il partajezi in reteaua locala. A, vad ca ai deja TP-Link. Eu am avut D-Link inainte, un router bun dar care cand incepeam sa downloadez de pe un calculator, pe celalalt abia daca puteai citi un ziar. Acuma am ceva in genul lui Archer C1200, dar o idee mai ieftin. Tot cu USB. Foarte misto, se misca excelent.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, si inca ceva, sa le zici musai celor de la RDS ca vrei sa folosesti routerul tau si sa iti dezactiveze WiFi-ul de pe spanacul ala al lor. Ce iti monteaza ei trebuie sa fie configurat ca bridge si tu sa iti setezi tot ce trebuie pe routerul tau. Daca iti activeaza ala al lor ca router, dupa aia o sa nu mai ai highID/nu o sa fii conectabil pe DC+/ torente.

| Zsolt15 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca am stick in router adica pot folosi stickul sa pun date din mai multe dispozitive pe stick, nu inteleg asta, nu sunt specialist in domeniu, si nu stiu ce inseamna highID doar torente laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zsolt15):

Exact, ai inteles bine. Legat de highID/lowID si conectabilitate directa pe torente... e suficient sa stii ca cel mai bine e sa ai routerul tau si al lor sa fie setat ca si bridge.winking

| gabicoo a răspuns:

ONT-ul celor de la RDS e varză. O petardă de la ZTE( ZTE 660F). Are și WiFi integrat. E o glumă proastă.
Să le zici Doreilor care vin să-ți monteze fibra să configureze Petarda de ONT în modul bridge. Altfel vei avea probleme.
Succesuri! happy