| Raul_Raul_1996_k2Yl a întrebat:

M-am virusat cu petya ransomware, cum pot scapă de el sau măcar să-mi salvez fisierele?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu ai ce salva. Trebuie format direct si pus alt Windows. Cum ii dai drumul cum se apuca sa cripteze mai mult din ce e pe hard, si orice ai baga in el e infectat. Schimbi prioritatea de boot din windows si bagi un dvd sau un stick cu windows, formatezi partiile vechi si reinstalezi windows.
Ai descarcat cumva un update de Flash inainte sa apara?

| Raul_Raul_1996_k2Yl explică (pentru Wr3nch):

Nu, am descărcat niște modpack-uri, si când am deschis jocul a început să se descarce in calculator si nu ma lăsat deloc să accesez nimic, mi sa resetat și îmi aparare crani-ul acela

| RAY a răspuns:

Adio date sau platesti bani, nu ai ce face, sunt criptate