| SUSAMOGUS a întrebat:

Merita aceasta placa https://www.cel.ro/......3NDEvMA-l/

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, merge si un 1050 daca gasesti in 300-350 RON. https://gpu.userbenchmark.com/......2187vs3650

60 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Fugi breh cu celu' de aici! Serios, chiar nu.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Am mai gasit rx 480 8gb pe interlink, nici aia nu e ok?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Energofaga. Ai o sursa FOARTE BUNA, racire excelenta, si bani pentru factura la curent? De fapt stai, ca nu ai. Si oricum procesorul e doar un i3 daca nu cumva l-ai schimbat. Revin la sfatul meu anterior - da frumos maxim 200 RON si ia un GTX 750 TI sau ceva similar. Inca 4 GB de memorie vor face minuni. Si GTX 750-urile nici nu au nevoie de super-sursa. Un RX 480 iti indoaie sursa - poate suge pana pe la 165 W, chiar mai mult daca ii faci OC. GTX 750-ul, prin comparatie, nu trece de 70 de obicei (cu vreo doua exceptii overclockate in draci din fabrica care au si alimentare suplimentara).

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Parca nu arata rau un 750 ti, dar totusi m-ar interesa o placa mai puternica, ai vreo recomandare? Cam pana in 350 de lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Poti sa iti iei si 2080 Ti, ca te tine in loc procesorul si oricum la rezolutia de 1280X1024 diferenta e nesemnificativa. Oricum cu un 750 Ti ai 50-60 fps in majoritatea jocurilor fara mari probleme, si de la 60 in sus chiar nu conteaza. De ce nu vinzi tot sistemul si sa iei ceva SH cu i5? Gasesti sisteme de gaming cu i5 la mina a doua la maxim 1200 RON.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uite un test in GTA 4 pe care l-am facut acum vreo 4 ani si ceva cand mi-am luat 750 Ti-ul. https://www.youtube.com/watch?v=LD58MKY-5Yg

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau sa il schimb deoarece eu oricum o sa incep munca si nu o sa mai am timp chiar asa de pc, am zis ca placa sa o schimb macar deoarece este antica, si apropo, am gasit asta pe olx https://www.olx.ro/......cHpB5.html promoted e ok? Persoana respectiva spune ca e noua dar nu are garantie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

E slim in puii mei. Astea slim se incalzesc mereu mai tare ca cele mai de bun-simt. Bine, 750 Ti-ul e oricum destul de rece. Totusi nu as da 200 pe aia si transportul pe linga. Ia mai bine si cauta pe MyGarage decat pe olx. Uite: https://www.mygarage.ro/......ll-x3.html
https://www.mygarage.ro/vanzari/463292-vand-r9-270x-windforce.html

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

SI inca o intrebare si cu asta te las laughing daca e sa ii pun si niste rami, ce sa faci? Sa cumpar un dual de 2x4gb cu 200 de lei sau sa cumpar doar o placuta de 4gb(maxim 100 lei) si sa o pun langa cealalta? Placuta pe care o am e DDR3/1333 4GB (128Mx8-16C) CL9-9-9-24 Sycron. Ar merge sa cumpar o placuta de la alt brand dar cu aceeasi latenta, etc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Vinde ce ai, ia un kit dual. SH, ca nu e bai - daca merge cand il iei, sansele sa pice dupa aia sunt foarte mici.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Crezi ca imi poate duce pc-ul placa asta https://www.olx.ro/......cNnX9.html sau nu are rost sa ma complic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Chinui sursa degeaba. Plus ca posibil sa o fi forjat la mining placa asta... si desigur ca va face bottleneck.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum m-am intampinat cu o alta problema, nu stiu ce sursa am deoarece nu am acel abtibild pe ea... Am scos sursa sa vad poate e pe cealalta parte, dar degeaba, nu e nimic. Daca aflu ce sursa am, o sa merg pe acel GTX 750 ti de care ai spus, doar ca prima data sa aflu ce sursa am si de cati W e

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Daca ai scos-o, cintareste-o. Daca are sub 1 kg, e un c*cat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In alta ordine de idei, fa-i o poza cu partea din spate, deasupra/unde e ventilatorul, si partea de unde ies cablurile. Urca-le pe net undeva sa le vad si eu - imgur, de exemplu.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar ce mi-a raspuns cineva pe mygarage si mi-a spus ca este de 500 W si mi-a dat si modelu' https://www.pcgarage.ro/surse/njoy/500wgx-500w/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Daca e sigur nJoy-ul ala atunci e acceptabil.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Inca ceva, am gasit la nVIDIA pe site ca placa mea(gt 620) consuma 49 de W iar un gtx 750 ti consuma 60, crezi ca poate face figuri sursa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Nope, sub nici o forma. Sistemul tau in full load consuma binisor sub 300 W.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci pot sa merg linistit pe un gtx 750 ti si sa mai bag si niste rami? Am gasit pe mygarage un Asus gtx 750 ti https://www.mygarage.ro/vanzari/459411-asus-gtx-750-titan.html. Mi-a dat el numarul de telefon si o sa vorbesc cu el mai tarziu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

270? Ala e nebun? Pai zi ca ti-o dau pe a mea cu 300 asa. Si se pisa cu bolta pe alea de la Asus. Uite aici - https://www.techpowerup.com/gpu-specs/evga-gtx-750-ti-superclocked.b2784 - a mea e cam cu 15% mai rapida la frecvente stock (bine, e factory OCed, lol). Daca ti-o da cu 200 si plateste el transportul, poti sa iei Asusul ala. Altfel, e hotie pe fata.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca o lasi la 270, avem un deal laughing). Dar sa nu aiba artefacte si sa nu se incalzeasca in jocuri, un ss la temp. placii e ok si un ss la un benchmark.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Orice placa se incalzeste in jocuri, lol. Faza e CIT se incalzeste. Artefacte nu are, de incalzit se incalzeste in functie de cum ii setezi ventilatoarele. Eu le tin manual pe 40%, parca asta e minimul, si imi aduc aminte ca nu trecea de 65 de grade prea des. Depinde si cum bate vintul pe la tine prin carcasa. Tu in ce oras iti faci veacul? Ca daca se poate testa la tine placa, poate facem o treaba, ca sa nu ne mai complicam cu transport si alte alea. Buba e ca eu daca ramin pe integrata ar trebui sa imi fac un upgrade la cosmelie cu totul si nu stiu cand o sa imi permit asta...

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

A, pai dai pace atunci, nu are rost sa o vinzi si dupa sa stai pe intgrata. Mi-a spus cineva de pe mygarage ca ar merge si un gtx 1050, tu ce zici?

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, mersi foarte mult pentru tot. Momentan nu merge prea bine cautarea pentru 750 sau 1050, dar o sa vad eu laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Cum ziceam... cel mai bine faci upgrade la tot. Un Ryzen cu integrata e mai rapid ca un i3 de-al nostru si GTX 750 Ti... sau tot pe acolo, oricum. Si consuma cu vreo 50% mai putin curent.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa fac usor usor upgrade la tot, am zis sa incep acum cu placa deoarece este antica si nu pot juca mai nimic cu ea.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gasit asta pe olx la 299 de lei https://www.olx.ro/......cKyDo.html cu garantie, dar nu stiu ce sa zic

| SUSAMOGUS explică (pentru SUSAMOGUS):

Nu trimite in tara... dai pace laughing))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Batuti in cap astia care vor sa vinda chestii dar nu trimit in tara... am vindut la un moment dat niste casti si vreo 2-3 mp3 playere in strainatate. No problem.