| Ionut_Denis_1980 a întrebat:

Salut, mi-am facut un calculator de 1800 lei. Vreau sa-mi spuneti daca isi merita banii https://imgur.com/ltF2ofM + Placa video XFX Radeon RX 470 8GB GDDR5X 256-bit RX-470P85BDB Refurbished find 450 lei pe cel.ro.,
Vreau sa-mi spuneti ce as putea schimba dar tot la acelasi pret sau daca isi merita banii, nu o sa ma joc mare lucru, ci fifa, pes, cs go, outlast, call of duty, pubg. Jocurile astea mai noi [ in ghilimele]

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Vezi daca nu gasesti alta sursa la pret apropiat.
Segotep sunt cam cu cantec...

Sunt foarte de acord cu acea placa video, va face casa buna cu procesorul, insa...16 GB RAM e prea mult pentru un asemenea sistem.

In jocuri ramul placii video conteaza mult (atat cantitatea cat si generatia).

EU as pune doar 8 GB ram momentan, insa la frecventa mai mare (macar 2600) si cu latenta mai mica.

Stiu ca nu vei putea face OC pe procesorul acela, insa in caz ca vrei sa vinzi componente si sa faci pe viitor un upgrade, pe RAM de 2400 vei primi fix "nimic", mai ales cu latenta mare.

| Ionut_Denis_1980 explică (pentru NLS):

Stiu ce zici dar procesorul suporta dar 2400 mhz...

| NLS a răspuns (pentru Ionut_Denis_1980):

Stiu ca suporta 2400, dar poti pune RAM la frecventa mai mare, in LIMITELE suportate de placa de baza.

Placa ta suporta RAM pana la 3200MHz ( 2667 MHz fara OC, si 3200 cu OC.)

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-AB350M-DS3H-V2-rev-11/sp#sp

1.) Daca pui RAM de 2933 de exemplu, frecventa va cobori la 2400 impreuna cu acest procesor, insa daca pe viitor gasesti un procesor cu potential de OC la pret bun, vei avea RAM la 2933MHz fara sa mai vinzi-cumperi.
Totul depinde de planurile tale de viitor in ce priveste sistemul.
Doresti sa il imbunatatesti treptat sau nu?

2.) In plus, RAM la frecventa atat de mica si latenta mare, nu cauta nimeni, il vei vinde foarte greu pe viitor.

Repet - 16 GB e overkill pentru acel procesor.

Eu as investi diferenta intr-o sursa mai buna (Sirtec, EVGA, Cougar, Antec, Chieftec, Thermaltake, Corsair, CoolerMaster, beQuiet, Silverstone),
si RAM mai de calitate (Corsair, Geil, G.Skill, HyperX, la minim 2667 MHz si latenta mai mica)

| Ionut_Denis_1980 explică (pentru NLS):

Îmi poți lăsa insta ul sau Facebook sa te mai întreb unele Lucruri mâine, te rog?

| NLS a răspuns (pentru Ionut_Denis_1980):

Iti trimit pe privat