| SUSAMOGUS a întrebat:

Merita aceasta placa https://www.cel.ro/......3NDEvMA-l/

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, merge si un 1050 daca gasesti in 300-350 RON. https://gpu.userbenchmark.com/......2187vs3650

60 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

EVGA SC am eu. Daca iti include transportul in pret, ar cam merita.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar si daca nu are cooler-ul original?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

E bun si asta de l-a pus pe ea, ca oricum e destul de rece placa. Chiar FOARTE rece.winking Mai nasol e ca ce a pus el nu e dual-slot ca aia originala, din ce vad. Coolerul original da aerul cald afara, asta il tine in carcasa. Poti sa negociezi cu el poate ti-o lasa pe la 170 macar. Eventual gasesti una cu coolerul original pe la 200 si ii oferi 150. Vezi daca percuteaza sau nu...

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, o sa incerc sa vad ce rezolv cu placa asta, daca nu, o sa mai caut.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut, te mai intereseaza sa vinzi acel 750 ti? laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Nu ai rezolvat nimic, sa inteleg? big grin

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Din păcate nu, am ajuns la concluzia ca ori mai caut ceva pe olx(nu am gasit nimic btw) ori cumpar un rx 550 si raman cu aia pana imi schimb tot pc-ul

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce zici, sa merg pe acel rx 550?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Uite ceva frumos. https://www.pchouse.ro/......-hand.html
Cam la nivel de GT 630 in gaming, dar cu niste plusuri imense in aplicatii profesionale de modelare/randare. Poate te apuci de chestii serioase cu ocazia asta. RX 550 mi se pare cam bani aruncati degeaba...

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai rx 550 nu e cam la fel de buna ca si gtx 750 ti?

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Sau ce zici de asta https://www.okazii.ro/......a208385161 crezi ca o sa aiba bottleneck cu un i3-2120 si cu o sursa de 500?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

De unde atita bottlenekc? Si eu tot i3 2120 am. Sper ca sursa aia nu e vreun Deluxe...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

RX 550 e aparuta cu nshpe ani dupa. Ajungi sa joci vreun joc cu DX 12 si sa mearga mai prost ca pe 750 Ti care e DX 11. Mi-aduc aminte cand aparuse primul NFS Underground ca mergea mai bine pe GeForce 4 MX440 fata de FX 5200 pentru ca pe 5200 intrau o gramada de efecte pe care GeForce 4 nu putea sa le reproduca deloc fiindca nu era compatibila cu aceeasi versiune de DX, astfel ca placa mai noua si teoretic mai puternica rula mai prost. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Plus de asta, AMD cam are probleme cu driverele video in ultima vreme, aparent.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si atunci ce zici, merita 250 pe acel 750 ti? Sau 350 pentru 1050 ti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Cred ca 1050-ul la 350 merge parfum. Cu conditia sa nu fi fost facut reballing sau reflow la ea si sa crape peste cateva luni, desigur.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Partea naspa e ca doar acum am vazut ca necesita 6 pini, si ghici ce, eu n-am conector pentru 6 pini, cred ca ma enervez si imi cumpar o consola ca nu gasesc abosulut nimic laughing))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Deci ce spanac de sursa zici ca ai? Nu te enerva degeaba, poti pune un conector molex-to-6. https://www.emag.ro/......DDXHZKBBM/

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, cred ca are 6pin, iti las aici o poza sa-mi spui daca asta e https://imgur.com/a/J9mFZ4u. Am vorbit si cu persoana care vinde acel 1050, a spus ca cica nu a fost facut reballing sau reflow, acum nu stiu ca de credibil e, dar mno, nu ma put lua dupa altceva

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://imgur.com/a/J9mFZ4u asta e imaginea, nu stiu de ce nu a mers cealalta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Merge si cealalta, doar ca TPU pune automat link cu tot cu punct. Da, ala e conector de alimentare PCI-e cu 6 pini.

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar parca totusi as merce pe 750 ti https://www.okazii.ro/......208385161, nu de alta, dar imi e ca dau 350 de lei pe ceva ce nu o sa mearga, tu ce zici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Vinzatorul de 1050 are peste 400 de ratinguri pozitive... si in ambele cazuri nu primesti garantie. De ce nu te uiti in sectiunea vinzari de pe MyGarage? Acolo sunt multi vinzatori de incredere. Arunca un ochi la anuntul asta, de exemplu: https://www.mygarage.ro/......gb-oc.html

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nici acolo nu primesc garantie, sa nu mai spun ca acolo chiar ca nu gasesc absolut nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Sint care ofera si garantie, depinde cit de veche e placa. Garantia e ca cei care vind pe forum sunt seriosi si mai de incredere decat un gigel oarecare de pe Olx/Okazii. Vezi ce link ti-am dat - GTX 770 cu tot cu procesor si placa de baza la 500 RON!

| SUSAMOGUS explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca o sa-mi cumpar o consola, nu as vrea sa-mi bat sincer capul cu o teapa sau ceva de genul, cel putin aia o cumpar noua si aia e, mersi mult si scuze ca te-am deranjat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SUSAMOGUS):

Nici o scuza. Daca ai un teveu pe masura, un PlayStation 4 ar fi extraordinar. Pe de alta parte... crede-ma ca pe MyGarage nu se pune problema de tepe.