| Gimmy97 a întrebat:

Mi-am descarcar niste poze pe un cd aseara, dar dupa ce i-am dat format, nu imi mai arata nici o poza pe acel cd, imi arata ca e plin, ca sunt pozele pe el, dar nu mi le arata cand deschid cd-ul.
Ce pot sa fac sa vad toate poezele pe cd di nou

4 răspunsuri:
| Cristizz21 a răspuns:

Cel mai probabil nu ai dar "burn" CD-ului, (practic doar ai intentat actiunea de a le pune pe CD) daca pozele iti apar pe CD in ceata asta ai facut, caz in care nu le mai poti recupera dupa format PC. Daca apar pozele normal pe CD dar nu le poti deschide sunt doua variante: 1: CD-ul este zgariat/avariat caz in care poti incerca sa il cureti. 2: Unitatea ta optica (CD-ROM) s-a defectat, are prea mult praf si nu poate citi.

| gelu1970 a răspuns:

E un cd normal sau din acelea ce se pot scrie de mai multe ori?
de ce ai dat format?
pozele le-ai descarcat de undeva. nu le poti descarca din nou?

Bula
| Bula a răspuns:

CD-ul simplu nu se sterge la "formatare". Materialul ramane pe el, iar inregistrarile noi vor fi facute pe portiunea inca ramasa goala. Se scrie doar un alt cod de evidenta pentru alocarea fisierelor noi. Din acel moment nu mai poti nici recupera materialele peste care "sare" noua evidenta.

Ca urmare, va fi greu sa gasesti vreun program care este in stare sa recupereze pozele tale de pe ace CD.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Tie nu ti le deschide in pc cred ia incearca sa bagi cd-ul intr-un DVD letore si vezi daca merge