| 拉维尼亚 a întrebat:

Mi-am instalat Windows Movie Maker şi totusi nu pot să îl folosesc. De fiecare dată cand il deschid îmi apare asta:
"Sorry, Movie Maker can't start. Make sure your computer meets the minimum system requirements before trying to start Movie Maker again, and then try to update the driver for your video card if Movie Maker still doesn't start. what are the system requirements for Movie Maker? Learn more."
Ce trebuie să fac ca să funcţioneze?

Răspuns Câştigător
| Mimo2 a răspuns:

Asa se invata, prin cercetare si experimentare! happy
Succes!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrie acolo: citeste mai departe!

Sistemul tau nu satisface cerintele de functionare a programului.
Citeste mai departe cerintele si verifica-ti sistemul, ce nu e suficient.

| ardei795 a răspuns:

Daca ai windows 10, nu merge. E pentru windows 7 in jos.

| 拉维尼亚 explică (pentru Bula):

Am urmat cerintele si mi-am facut niste update-uri dar tot chestia aia imi apareapare >

| Mimo2 a răspuns:

Cerintele de sistem...
Daca nu ai destule resurse sigur ca nu merge
Nu are cum sa porneasca daca nu ai minimul necesar!

| 拉维尼亚 explică (pentru ardei795):

Scuze. Am uitat sa specific asta >< am windows 7.

Bula
| Bula a răspuns (pentru 拉维尼亚):

Ce configuratie de sistem ai? Ce versiune de windows folosesti?
Si care sunt "Cerintele de sistem"?

| 拉维尼亚 explică (pentru Mimo2):

Ce inseamna minimul necesar? M-am uitat pe site-ul lor la cerinte si eram in regula cu toate mai mai puţin cu "graphic card" asa ca i-am dat update. Acum ar fi trebuit sa mearga si totusi nu merge.

| 拉维尼亚 explică (pentru Bula):

Nu stiu ce configuratie am.
Windows 7 (nu l-am reinstalat niciodata si are cativa ani)
Cerintele de sistem sunt: Operating system. 32- or 64-bit version of Windows 7, or 32- or 64-bit version of Windows 8, or Windows Server 2008 R2.
Processor. 1.6 GHz or higher with SSE2 support. SSE2 is supported on Pentium 4 processors or newer, and AMD K8 processors or newer.
Memory. 1 GB of RAM or higher
Resolution. 1024 × 576 minimum
Internet connection. Online services require dial-up or high-speed Internet access (provided separately—local or long-distance charges might apply). High-speed Internet access is recommended for some features.
Graphics card. Windows Movie Maker requires a graphics card that supports DirectX 9.0c or higher and Shader Model 2 or higher. For DirectX 9 hardware on Windows 7, go to Windows Update.

| Mimo2 a răspuns (pentru 拉维尼亚):

Adica minimul de resurse necesar programului sa porneasca si sa ruleze in parametrii normali
Movie Maker system requirements

Movie Maker has the following system requirements:

Operating system.
Movie Maker 2011: Windows Vista Service Pack 2 (32-bit or 64-bit versions) or Windows 7 (32-bit or 64-bit versions)
Movie Maker 2012: Windows 7 (32-bit or 64-bit versions), Windows 8 (32-bit or 64-bit versions), or Windows 8.1 (32-bit or 64-bit versions)

To burn a movie directly to a DVD using Movie Maker, Windows DVD Maker must be installed on your PC. Windows DVD Maker is included in the following operating systems:

Windows Vista Home Premium, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate

To record video from a webcam, Movie Maker must be running on Windows 7.

The types of video and audio files you can use in Movie Maker depend on which version and edition of Windows that your PC is running. For more information, see What cand of files can I use in Movie Maker?
Memory. 1 GB of RAM (2 GB of RAM or higher is recommended when editing HD (high-definition) video)
Processor. 2.4 GHz (single processor) or higher (a dual-core processor or higher is recommended when editing HD video)
Internet browser. Internet Explorer 7 (or later), Mozilla Firefox 3.0.1 (or later), or Safari 3.1 (or later)
Internet connection. Internet functionality requires dial‑up or broadband Internet access (provided separately). Local or long‑distance charges might apply.
Graphics or video card. Video card or video driver that supports Microsoft DirectX 9.0c (or later) and Pixel Shader 2.0 (or later). For DirectX 9 hardware on Windows 7, go to Windows Update.

Deci minimul e 1 gb ram
Procesor single-core la 2.4 GHz
Internet explorere 7
Si windows vista
Si asta cu Graphics or video card nu mai stiu
Deci ala e minimul ca sa functioneze ⬆⬆⬆⬆
Deci pe alea trebuie sa le ai neaparat

| 拉维尼亚 explică (pentru Mimo2):

Referitor la ce ai spus tu la urma, cum aflu daca le am?
Si ar putea sa nu functioneze din cauza ca nu am internet explorer?

Bula
| Bula a răspuns (pentru 拉维尼亚):

Daca dai click-dreapta pe icoana My Computer (sau in meniul Start) - Proprietati, acolo vei gasi tipul procesorului si marimea memoriei RAM.
Cu placa video este mai complicat, modelul poti gasi in Device Manager.

Iti sugerez sa te consulti cu o persoana de service, mai cu experienta, care iti poate si procura vreun component, daca este necesar (alta placa video, memorie mai mare etc).

| 拉维尼亚 explică (pentru Bula):

Mersi mult pentru ajutor si ca ti-ai pierdut timpul cu problema mea dar am gasit doua programe substituente. Mie imi trebuia de fapt ca sa setez un videoclip ca screensaver XD si acum am reusit, in sfarsit cu alte programe, m-am chinuit cateva zile >