| Alexandru_Nita_2001 a întrebat:

Nu m-am mai logat pe yahoo mail de cred cativa ani si acum cand vreau sa ma loghez imi apare :

,, Calatoriti intr-un loc nou?

Nu v-ati mai conectatdin aceasta locatie niciodata.Alegeti o metoda de mai jos pentru a confirma faptul ca dvs.sunteti cel care se conecteaza la acest cont. Aceasta esteo verificare de rutina, cu scopul de a confirma securitatea contului dvs.

K...@yahoo.com
Trimitere cod prin e-mail,,

Deci, ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Pe contul tau exista o adresa de mail alternativa (pusa la crearea contului curent), la care se trimit coduri de verificare pentru a putea demonstra ca mailul pe care vrei sa-l accesezi iti apartine. Se recomanda ca adresa de mail sa fie accesata periodic, nu o data la cativa ani. Faptul ca a ramas neobservata o perioada foarte lunga de timp creeaza suspiciuni legate de securitatea contului si e normal sa se ia masuri prin care sa se asigure ca adresa ta de mail nu e compromisa. Daca nu cunosti adresa alternativa, cred ca solutia cea mai buna e sa-ti faci o noua adresa de mail, la care sa ai conectat si un numar de telefon mobil (codul de securitate poate fi primit acum si pe telefon, fara costuri si alte interventii din partea Yahoo). Se mai poate recupera contul si pe baza intrebarilor si raspunsurilor secrete (cerute tot la crearea adresei de mail in discutie), dar sunt convins ca nici pe acelea nu le stii.