| mihaela_4091 a întrebat:

Nu mi se inchide calculatorul cand dau turn off computer cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Cristinaaa a răspuns:

Inchide programele de langa ceas. Poate va merge.

9 răspunsuri:
| Boniboon a răspuns:

Scoate-l din priza, mai simplu laughing.

| Aero a răspuns:

Ia incearca asta... poate cine stie.

Click dreapta pe Desktop-->New-->Shortcut-->scrii asa: "shutdown -s -f -t 01" (fara ghilimele)-->ok-->nume:Turn Off/shutdonw... whatever--ce nume vrei-->Finish.
Dai dublu click pe noua icoana.
Spune-mi daca asa functioneaza. Altfel gasesc planul Bbig grin

| Iasmiine a răspuns:

Si eu am patit asa.
E problema de la placa sau de la sursa.
Trebuie schimbate.
Mie mi s`au ars amandoua din cauza curentului.
Ori trebuie schimbate ori astepti mai mult timp sa ti se inchida.

| RoxX_1956 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.stau cu el vreo jumate d ora si pe monitor scrie "windows is shutting down" dar el tot nu se inchide.
solutia mea? Scoate-l din prizalaughing

| yoppzz11 a răspuns:

Dc nu il inchizi din tastaturaaaaa?

| mugurel021978 a răspuns:

Cineva iti recomanda cu shortcut-ul, e vb de o comanda care o poti scrie la run, dar nu e o rezolvare, la fel de bine ti apasat pe buton si se inchide. eu cred ca e vb de un virus sau de pb cu windowsul. Iti recomanda sa reinstalezi windowsul. apropo ce win folosesti?

| mihaela_4091 explică:

Nu merge sa inchid calculatorul cu shortcut si am windows xp professional

| Aero a răspuns:

Incearca si un System Restore. Oare pe asta il lasa sa-si faca treaba?(ca trebuie sa treaca si prin procesul de shutdown la Restore)
Start-->All Programs-->Accesories-->System Tools-->System Restore
Alegi un punct de restaurare mai indepartat calendaristic de aceasta zi. Alegi un punct creat luna trecuta, de exemplu.
Daca nici asa nu se poate-->reinstaleaza Windows(e mai simplu asa decat sa-ti bati capul identificand adevarata problema).
Vezi de asemenea sa nu fi umblat prin Control Panel la Power Options-->la setari de butoane-->cand apesi butonul de turn off --ce actiune sa aiba loc? desi ma indoiesc ca ar fi de aici.

| AvrameL a răspuns:

La mine scrie dar dupaceea isi da restart...straight face stie cineva de la ce poate sa fie?